Dębe WielkieGminy poświąteczne

 W Trzech Króli też czuć magiczną moc Bożego Narodzenia. Właśnie dlatego w niedzielę 6 stycznia w dębskiej remizie zabrzmiały kolędy i pastorałki. Wszystko z inicjatywy wójta Krzysztofa Kalinowskiego oraz radnych -Renaty Karpińskiej, Elżbiety Bober, Małgorzaty Falińskiej, Agnieszki Woźnicy i Krzysztofa Górnika. Swój udział miał również Grzegorz Ruta, który dostarczył i obsługiwał sprzęt nagłośnieniowy

 

Królowie po dębsku

Gminy poświąteczne / Królowie po dębsku

By wzmocnić efekty Katarzyna Rek najpierw przyjmowała zgłoszenia do przeglądu, a potem udekorowała scenę. Okazało się, że do tegorocznej edycji przystąpiło 38 wykonawców podzielonych na cztery kategorie wiekowe: przedszkolaki, uczniowie z klas 0-III, uczniowie klas IV-VI, młodzież, dorośli i grupy mieszane. Jak przed rokiem imprezę prowadzili Renata Karpińska i Krzysztof Górnik, a wykonawców oceniało jury w składzie: Krzysztof Kalinowski, Mirosław Siwek, Krzysztof Rek, Katarzyna Rosochacka, Danuta Graboś i Danuta Komarzecka. Ważne były dobór repertuaru, poczucie rytmu, intonacja, interpretacja oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Jako pierwsi rozpoczęli najmłodsi wykonawcy, którzy z przejęciem i wdziękiem prezentowali przygotowane kolędy i pastorałki. Starsi uczestnicy z dużym zaangażowaniem prezentowali swoje umiejętności artystyczno-wokalne. Część wykonawców wykazało się profesjonalizmem, co licznie zgromadzona publiczność doceniała nagradzając ich gromkimi brawami. A kiedy jury udało się na naradę uczniowie ze szkoły podstawowej w Rudzie pokazali jasełka przygotowane pod okiem Jolanty Zagożdżon. Przedłużające się obrady jury widzowie wraz ze wszystkimi uczestnikami wykorzystali na wspólne kolędowanie.

W końcu przewodniczący jury ogłosił tegorocznych laureatów. I tak wśród przedszkolaków wygrała Gabrysia Mazur za wykonanie pastorałki Zagraj dziecku najpiękniejszą kołysankę. Drugie miejsce – Julia Wieczorek za Bosego pastuszka, a trzeci był Adaś Szwajkowski śpiewający kolędę o ślicznej Pannie. W grupach starszych SP dominowały już kolędy przeplatane pastorałkami, a nawet szlagierami z musicali.

Natalia Maciążek wygrała kolędą Wśród nocnej ciszy, a Dzisiaj w Betlejem dało śpiewaczy brąz Magdalenie Puli i Aleksandrze Chałupce. Podobnie Lulajże Jezuniu pozwoliło zwyciężyć zespołowi w składzie Marysia Brzózka, Kinga Królikowska, Julia Kalinowska i Jakub Bany, a trzecie miejsce Mizerna cicha Joanny Westerlich.Pomiędzy nimi były dwie pastorałki - Nie miały Aniołki Małgorzaty Krzyżewskiej i Edyty Mazaj oraz Północ już była Klaudii Karpińskiej. Gimnazjaliści i starsi uczestnicy konkursu wybierali ambitne utwory na pograniczu pastorałek i przebojów pieśni kościelnych. Uciekali z Metra dało Izabeli Majek zwycięstwo, a Tyle kolęd zespołowi w składzie Julia Garbecka, Marta Nowicka i Paulina Smolak kolędowe srebro. Trzecie miejsce zajęły dzieci i rodzice z przedszkola „U cioci Ewy” za wykonanie pastorałki Aniołek najładniejszy. Laureaci otrzymali statuetki grających aniołów, wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy, a najmłodsi również słodycze.

Podczas przeglądu został także rozstrzygnięty konkurs na najlepsze przebranie. Wyróżnił się Franek Pudło za przebranie w świąteczną choinkę, dzieci z Przedszkola gminnego w Dębem Wielkim Wielkim, dzieci z przedszkola „U cioci Ewy” oraz uczniowie SP w Rudzie. Nagrody książkowe przyznała rada gminy, więc wręczały je radne Małgorzata Falińska i Elżbieta Bober.

Drugi gminny przegląd kolęd i pastorałek okazał się niezwykłym widowiskiem artystyczno-muzycznym, które pokazało, że tradycja wspólnego kolędowania jest ciągle pielęgnowana. Swoją drogą ciekawe, ilu laureatów sprawdzi swe możliwości wokalne podczas siedleckiego kolędowego serca Mazowsza. I pytanie – dlaczego wśród laureatów nie ma Wrzosowianek, które nie miały szczęścia w przeglądzie jasełek organizowanym nie tak dawno przez LGD w Jakubowie.

 

 

 

 

Numer: 2 (797) 2013   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *