Gmina Mińsk MazowieckiSzóste forum sportowe

Co dwa lata dochodzi do spotkania działaczy sportowych powiatu mińskiego. Poprzednie organizowano w Mińsku, zapraszając tak znanych sportowców jak Ryszard Szurkowski, Zdzisław Krzysztofiak, Jerzy Kulej, Irena Szewińska, Józef Grudzień, Marek Piotrowski, Kajetan Broniewski, Jacek Wszoła i Anna Rechnio.

Teraz działacze pojechali do warszawskiego muzeum sportu i turystyki, gdzie gościem specjalnym był zapaśnik Paweł Nastula

Wyjazd po wrażenia

Szóste forum sportowe / Wyjazd po wrażenia

Celem sportowego forum jest podsumowanie osiągnięć zawodników i klubów, integracja środowisk sportowych, identyfikacja problemów, poszukiwanie rozwiązań i szeroko pojęta promocja sportu oraz sportowców z terenu powiatu mińskiego.

Jak to zrobić w ciągu kilku godzin i jeszcze zwiedzić muzeum sportu? Okazało się to nie takie trudne, gdy każdy się streści. Lapidarny był więc przewodniczący Mirosław Krusiewicz, a za nim inni członkowie komitetu organizacyjnego – starosta Antoni J. Tarczyński, zastępca Krzysztof Płochocki, dyrektorzy Robert Smuga i Tomasz Płochocki, Andrzej Ryszawa z Urzędu Miasta Mińsk Mazowiecki oraz pracownicy wydziału oświaty i promocji Starostwa Powiatowego w Mińsku Mazowieckim.

Także goście – Remigiusz Ludwig z departamentu infrastruktury sportowej Ministerstwa Sportu i Turystki, Anna Lewczuk z edukacji publicznej i sportu Urzędu Marszałkowskiego, Tomasz Jagodziński – dyrektor Muzeum Sportu i Turystyki oraz przedstawiciele samorządów z terenu powiatu mińskiego. Na forum nie zabrakło dyrektorów szkół, przedstawicieli sportowych OP oraz 13 uczniów i ich opiekunów wyróżnionych nagrodami starosty mińskiego. To: Weronika Berdyńska, Robert Kaczmarski, Karol Łuniewski, Patryk Matwiej, Katarzyna Mazurowska, Konrad Mikita, Wioleta Morawska, Aleksandra Polkowska, Katarzyna Przyczyna, Kacper Struss, Ilona Wilk, Monika Wtulich i Dawid Matwiej z powiatowych klubów walki. Dodatkową nagrodą-niespodzianką była dla nich wizyta w muzeum i spotkanie z Pawłem Nastulą.

Także uroczystym momentem forum było wręczenie brązowych odznak za zasługi dla sportu, którymi MSiT uhonorowało Alberta Szczygielskiego, Zdzisława Wiącka, Roberta Smugę i Stanisława Wójcika.

 

Jednak zasadniczą częścią spotkania była prezentacja osiągnięć oraz stanu bazy sportowej w gminach i miastach z terenu powiatu. O inwestycjach oraz sukcesach sportowych swoich gmin opowiedzieli burmistrzowie – Jakubowski, Ciszkowski i Śliwa, który także zreferował doświadczenia Sulejówka związane z organizacją centrum pobytowego Rosjan podczas EURO 2012. Z innych gmin wystąpili – Arkadiusz Chychłowski z Cegłowa, Karol Chróścik z Dębego Wielkiego Wielkiego, Bogusław Dziedzic z Jakubowa, Bogdan Świątek-Górski z Latowicza, Dariusz Jaszczuk z Mrozów, Dariusz Przybyłko z Kałuszyna oraz Renata Urbanek ze Stanisławowa.

Starosta Tarczyński przekazał zebranym informację o realizacji zadań w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu przez powiat miński, natomiast wicestarosta Płochocki omówił wydatki na inwestycje sportowe i stan bazy sportowej szkołach.

Informację o wynikach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży z terenu powiatu mińskiego na tle województwa mazowieckiego omówiła Anna Lewczuk z Urzędu Marszałkowskiego, a Krzysztof Bartnicki z powiatowego SZS je uzupełniał. Gdzie jesteśmy? Na Mazowszu 123 punkty dały nam 21 miejsce, w Polsce dwieście pozycji gorzej. Jesteśmy 2-4 razy gorsi od Otwocka, Wołomina i Siedlec, i tyleż razy lepsi od Węgrowa i Garwolina. Punktowały głównie sporty walki tj. taekwon-do – 63 pkt, judo –10 pkt. Także warcaby – aż 23 punkty, szachy – 10 pkt, jeździectwo – 15 pkt i piłka nożna – 2 pkt.

Uczestnicy dowiedzieli się także, jak skonstruować strategię wspierania sportu przez samorząd oraz jakie są jej zalety. Przykład Lublina dowodzi, że można przede wszystkim wydawać pieniądze celowo, a nie w próżnię.

Podczas dyskusji zebrani próbowali wykreować przyszłość. Jej głównym elementem – oprócz poprawy wyników – jest utworzenie przychodni medycyny sportowej i opracowanie przez co najmniej jednej strategii rozwoju sportu. Chętnej gminy na razie nie było.

Numer: 2012 51   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *