Mińsk historii

Już po raz czwarty Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zaprosiło wszystkich chętnych do wzięcia udziału w Otwartym Teście Wiedzy o Historii Mińska Mazowieckiego. Wydarzenie to związane było także z 593 rocznicą nadania praw miejskich naszemu miastu. Organizatorzy zapowiedzieli moc atrakcyjnych nagród, dzięki czemu do rywalizacji zgłosiło się ponad 20 miłośników lokalnej historii

Test przekroju

Wszystkich przybyłych przywitał prezes TPMM Tomasz Adamczak, który wyjaśniał też zasady testu. Były cztery kategorie – open, vip, młodzież gimnazjalna i młodzież ponadgimnazjalna. Każdy uczestnik miał za zadanie odpowiedzieć na 50 zamkniętych pytań, które zostały skonstruowane w oparciu o dwa teksty. Pierwszym był artykuł Janusza Kuligowskiego „Od Menska i Sendomierza do Mińska Mazowieckiego” - znany jako najkrótsza historia miasta, który został ostatnio poszerzony o historię najnowszą, drugim tekst Wojciecha Jaworskiego „Legalne organizacje społeczne w powiecie mińskomazowieckim do 1914 roku”, który można znaleźć w ostatnim wydaniu „Rocznika mińskomazowieckiego”.

Pytania dotyczyły historii Mińska w całym jej przekroju od średniowiecza aż do dziś. Obok tych, które nie mogły nastręczać problemów znawcom lokalnych dziejów, pojawiały się i takie, co do których każdy mógł mieć wątpliwości. Te najtrudniejsze pochodziły z drugiego z wyżej wymienionych artykułów, a dotyczyły zwłaszcza dat powstania lub zatwierdzenia którejść z licznych organizacji działających w mińskim powiecie. Praktycznie wszystkie odnosiły się do początków XX wieku, więc pole do pomyłki było niewielkie. Takie uwagi zgłaszało wielu uczestników testu.

Jednak najlepsi nie mieli aż tak dużych problemów. O wyrównanym poziomie na górze niech świadczą dogrywki, które trzeba było rozegrać zarówno o trzecie, jak i o pierwsze miejsce w kategorii open. Ostatecznie jednak organizatorom udało się wyłonić zwycięzców. Zanim uhonorowano najlepszych, TPMM spełniło swoją obietnicę, że nikt nie wyjdzie bez upominka. Każdy z uczestników otrzymał więc pamiątkowy dyplom oraz zestaw książek. Na najlepszych czekały natomiast cenniejsze nagrody, z których najbardziej pożądaną był nowoczesny tablet, oprócz niego można było wygrać nawigację samochodową, aparat fotograficzny czy opiekacz.

W kategorii gimnazjów wygrała Ewelina Jastrzębska, wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych najlepszy był Michał Wąsowski, a wszystkich vipów zdeklasował Waldemar Piekarski. Zwyciężył on także w kategorii open, czyli okazał się najlepszy spośród wszystkich uczestników. Gratulujemy zwycięzcom i cieszymi się z zainteresowania, jakie test wzbudził wśród miłośników lokalnej historii. Liczymy na dalsze edycje tego wydarzenia.

Numer: 51/52 (898/899) 2014 Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *