Mińsk Mazowiecki sakralny

Nepomuk Nadświdrzański, czyli witaj święty Janie w Mińsku Mazowieckim – taki zachęcający plakat pojawił się w ostatnich dniach nad Srebrną. Nie chodzi tu jednak o patrona Mińska Mazowieckiego – Jana Chrzciciela ale oratorium d-moll Jerzego Derfla, oparte na tekstach Małgorzaty Kupiszewskiej, Ireny Sarneckiej-Derkacz, Aleksandry Smolińskiej i poświęcone pamięci świętego Jana Nepomucena. Data 21 maja nie jest przypadkowa, bowiem właśnie w kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie liturgiczne drugiego po Chrzcicielu Jana

Nasze Nepomuki

Mińsk Mazowiecki sakralny / Nasze Nepomuki

Dlaczego Jan Welflin, zwany też Janem z Pomuk, Nepomucenem lub Nepomukiem, żyjący w XIV stuleciu w Czechach ma tak wielu czcicieli? We wczesnym dzieciństwie został cudownie uleczony dzięki modlitwom rodziców, którzy w podzięce ofiarowali go na służbę Bogu. Po otrzymaniu święceń kapłańskich został altarystą (opiekunem) katedralnym, a potem proboszczem św. Galla w Pradze i wikariuszem generalnym archidiecezji praskiej. Niebawem został spowiednikiem królowej Zofii. Jego śmierć owiana jest legendą. Głosi ona, że król Wacław zwrócił się do ks. Jana z żądaniem wyjaśnienia, z czego spowiadała się królowa. Ponieważ odmówił, został wtrącony do więzienia. Skazano go na tortury, a potem z rozkazu króla zrzucono z mostu do Wełtawy. Legenda podaje, że w miejscu jego utopienia pojawiło się na wodzie światło, które pozwoliło odnaleźć zwłoki, a na niebie zapłonęło pięć gwiazd.
Pierwszą figurę Nepomucena ustawiono na moście Karola w 1683 r., choć kanonizowano go dopiero w 1729 r. Kult tego świętego rozpowszechnił się bardzo szybko w całej Europie. Przedstawiany jest jako kanonik, z krucyfiksem ułożonym na przedramieniu. Uważany jest za patrona mostów, przepraw, opiekuna życia rodzinnego, orędownika dobrej spowiedzi, sławy i honoru. Proszono go również o obronę przed obmową, zniesławieniem i pomówieniem. Według tradycji ludowej był świętym, który chronił pola i zasiewy przed powodzią, ale również i suszą. Dlatego figury św. Jana Nepomucena można spotkać jeszcze dzisiaj przy drogach w sąsiedztwie mostów, rzek, ale również na placach publicznych i kościelnych oraz na skrzyżowaniach dróg.
Na terenie powiatu mińskiego figury Nepomuka znajdują się przy kościołach w Kałuszynie, Latowiczu, drewniany jest w kaplicy w Sinołęce, a kapliczki ze świętym Janem są w Wólce Dłużewskiej oraz dobrzańskiej Brzozowicy. W kościele katolickim w Cegłowie jest piękny feretron nepomucki, a kilka kapliczek z wizerunkiem świętego znajdziemy na grafikach Marka Chabrowskiego. Smaczku całej sprawie dodaje fakt, iż w ostatnich dniach została odnowiona najstarsza mińska kapliczka, znajdująca się przy Rondzie ks. Józefa Dziąga, a więc tuż przy samej rzece Srebrnej. Czy mieszkańcy Mińska Mazowieckiego doczekają się więc na stałe Nepomuka w swoim mieście? O tym przekonamy się w najbliższą środę 21 maja o 19.00 Jako szczęśliwy posiadacz brązowej i srebrnej Międzynarodowej Odznaki Turystycznej „Szlakiem Świętego Jana Nepomucena” już dziś zapraszam na to niezwykłe wydarzenie.

Numer: 21 (868) 2014   Autor: Michał Góras





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *