Mińsk pamięci

W sobotę, 26 kwietnia uczniowie i nauczyciele Gimnazjum i Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej zorganizowali w Miejskiej Bibliotece Publicznej obchody Dnia Pamięci o Holokauście
i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości

Żonkile prawdy

Goście mieli możliwość poznać Gutę Tyrangiel Benezrę oraz Marka Kirchebauma, jak również Mariana Turskiego, przewodniczącego Rady Muzeum Żydów Polskich. Guta Tyrangiel Benezra została uratowana przez miejscową rodzinę Jaszczuków, a ojciec Marka Kirchebauma uciekł z miasta po zagładzie getta i po wojnie spisał po polsku pamiętniki. Miński kolekcjoner, kronikarz i historyk pasjonata- członek Towarzystwa Przyjaciół Mińska Mazowieckiego Mariusz Dzienio przybliżył dzieje społeczności żydowskiej naszego miasta, opowiadał o getcie w Mińsku i przedstawił rodzinne wspomnienia związane z Żydami. Zaprezentowano także film „Lala”, który jest efektem pracy uczniów GiLO i zapisuje wspomnienia ocalonego z Holocaustu Romana Kenta. Film wyrażał pamięć młodych o okrutnej wojennej rzeczywistości i był hołdem dla ofiar zagłady.
Rozmowy, pytania, dyskusje i wspomnienia zakończyły spotkanie. Dzięki młodzieży oraz organizatorce Katarzynie Łaziuk każdy z uczestników otrzymał papierowe żonkile. Płatki kwiatów tworzą sześcioramienną gwiazdę. Przypięte do ubrania są symbolem pamięci o powstańcach w getcie warszawskim.

Numer: 18 (865) 2014 Autor: (red)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *