Mińsk MazowieckiAmbasador w Dąbrówce

Polscy uczniowie w rankingach międzynarodowej oceny umiejętności wyprzedzili swoich brytyjskich kolegów. Nic więc dziwnego, że polski system szkolnictwa stał się obiektem zainteresowania ministra edukacji Wielkiej Brytanii Michaela Gove’a. Na trasie jego wizyt w polskich szkołach znalazła się mińska Dąbrówka. I to do niej pod koniec października w imieniu ministra zawitała Jessica Glover – charge d\\\\\\\'affaires ambasady Wielkiej Brytanii. 

Angielski zachwyt

Jeszcze niedawno w rankingach PISA polscy uczniowie zajmowali miejsca nieco gorsze niż uczniowie szkół brytyjskich. Obecnie Polacy zostawili ich w tyle. Od 2000 roku (czytanie ze zrozumieniem poniżej średniej krajów OECD) Polacy polepszyli swój rezultat na tyle, że w tym samym badaniu (2006 r.) osiągnęli wyniki powyżej średniej – plasując się na 9 miejscu wśród uczniów wszystkich krajów na świecie. Nie dziwi więc zainteresowanie naszym systemem szkolnictwa oraz polskim dorobkiem w tej dziedzinie.

Odwiedziny w mińskiej podstawówce miały być jednym z etapów wizyty ministra w Polsce, jednak pilne głosowanie w parlamencie brytyjskim odwołało gościa do Londynu. Zamiast niego uczniowie witali Jessicę Glover z ambasady brytyjskiej, a wraz z nią Andy’ego Williamsa – dyrektora British Council, Arkadiusza Jaworskiego – dyrektora Cambridge ESSOL na Europę Centralną, Dorotę Kwaśniewską – ekspertkę British Council, Elizę Wójcik – doradcę ds. europejskich w Ambasadzie Brytyjskiej oraz Ewę Paduch z British Council. Nie zabrakło także reprezentantów lokalnych władz samorządowych z powiatu, miasta, a nawet województwa oraz dyrektorów nie tylko mińskich szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów.

Goście mieli co podziwiać, bo ta z 90-letnią już tradycją szkoła posiada świetnie wykwalifikowanych nauczycieli, opiekę medyczną – pielęgniarkę i stomatologa, którego w brytyjskich szkołach brakuje, dysponuje wspaniałą bazą sportową i dobrze wyposażonymi pracowniami. Posiada również znane ze swych osiągnięć zespoły: taneczną Dąbrówkę i Duet, teatralne Kryształki i Marzenie oraz szerokie spektrum kół zainteresowań.

Najdłuższą historię ma oczywiście – założona jeszcze przez Bogusławę Bednarską, a obecnie kierowana przez Anetę Sęktas – Dąbrówka i to ona właśnie w swym wielopokoleniowym składzie oczarowywała gości. Wyśpiewane przez solistów Maję Wiśniewską, Alicję Bąk, Ewę Gańko, Martynę Majszyk oraz Piotra i Jakuba Nowickich przyśpiewki o czerwonym jabłuszku, miłym Jasieńku czy dziewczynach przybliżyły piękno rodzimego folkloru. Kapela w składzie Andrzej Dziugieł, Jerzy Zawadka i Andrzej Popis grała siarczyste mazury, oberki, kujawiaki i krakowiaki, zmuszając niejednego do nucenia czy klaskania. Na tyle skutecznie, by zachwycić Jessicę Glover, która – mówiąc płynnie po polsku – doceniła naszą kulturę.

Chwilę później Glover osobiście spotkała się z uczniami i odpowiadał na ich pytania dotyczące życia codziennego, edukacji w Wielkiej Brytanii czy kwestii różniących nasze kultury. W Polsce zaskoczyło ją całowanie w rękę i smak smalcu ze skwarkami, a w samej Dąbrówce – płynność, z jaką dzieci posługiwały się językiem angielskim. A te nie tylko pytały o angielskie obyczaje, ale też prosiły ambasadorkę o pamiątkowe wpisy i wspólne zdjęcia.

 

Wizyta angielskich gości stała się idealną okazją do wręczenia słuchaczom Studium Języków Obcych certyfikatów językowych KET i PET. Z rąk ambasadorki odebrało je 33 uczniów z Dębego Wielkiego Wielkiego, Halinowa, Latowicza, Siennicy, Kołbieli, Cegłowa oraz Mińska Mazowieckiego. Dołączyli oni tym samym do 3 tysięcy słuchaczy SJO z powiatu mińskiego, którzy dzięki staraniom tej największej niesieciowej szkoły w Polsce prowadzonej przez Tomasza Paudynę zdobyło prestiżowy certyfikat Cambridge ESOL.

Numer: 2012 46   Autor: Teresa Romaszuk, Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *