Siennica 7-języczna

Mury siennickiego Zespołu Szkół słyną z gościnności. Szczególnie, w zgodzie z duszą szkoły, serdecznie witane są talenty artystyczne. I nikogo nie dziwi fakt, że konkurs piosenki obcojęzycznej cieszy się coraz większą popularnością. Do tegorocznej 19 edycji zgłoszono 58 piosenek z 12 szkół podstawowych, 17 gimnazjów i 8 szkół średnich z powiatu mińskiego, otwockiego i garwolińskiego. Można się więc było spodziewać, że piosenki wybrzmią w wielu językach...

Nawet po japońsku

I wybrzmiały w angielskim, rosyjskim, niemieckim, francuskim, włoskim, greckim i... japońskim, czyli siedmiu językach. W skład jury, któremu znowu przewodniczył Wojciech Karaś (muzyk, radny powiatowy) wchodzili specjaliści uczący języków obcych lub na co dzień nimi się posługujący. Była to Agnieszka Zakrzewska (nauczyciel-konsultant ds. języków obcych w MSCDN w Warszawie), Lucyna Michalik (ze Stowarzyszenia Siennickich Szkół), Dorota Skrzeczyńska (koordynator projektów stażowych), Aleksandra Księżopolska (z UP-H w Siedlcach), Magdalena Zygnerska (nauczycielka GM-3 w Mińsku) oraz Karolina Jaroń i Marta Krupska ze SJO. Mimo fachowości, komisja w kuluarach przyznała, że wyłonienie zwycięzców w każdej kategorii wiekowej było sporym wyzwaniem. Wykonawcy ustawili poprzeczkę bardzo wysoko, ale zgodnie z regulaminem oceniania najważniejsze były umiejętności językowe, a później dopiero wokalne.

Najwyższe z podstawówek miała Julia Dróżdż z SP w Grzebowilku, Aleksandra Zagórska z SP w Człekówce i Kinga Mroczek z DK w Kałuszynie. A po nich wyróżniony Rafał Szlendak z salezjańskiej SP.

Nagrodę otrzymała również najmłodsza uczestniczka, czyli Justyna Rozwadowska z SP w Grzebowilku. Gimnazja wygrała Ewelina Gołębiewska z ZS w Starej Niedziałce, Żanna Zychowicz z GM-2 w Mińsku i Malwina Kot z ZS im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy. Wyróżniono Kacpra Kucę z ZS-2 w Mińsku, Annę Szczerbowską z DK w Kałuszynie i salezjankę Barbarę Majewską.

Ponadto za bezkonkurencyjne wykonanie piosenki w języku greckim nagrodę otrzymała Aleksandra Dołkowska z GM w Dębem Wielkim, za japońską – Zuzanna Kuć z GiLO.

Najstarszą grupę wygrała Aleksandra Gańko z ZSE w Mińsku przed Izabellą Zagórską z Budowlanki i Dawidem Zawolskim z GiLO. Natomiast Jarosław Nowak z ZSE , Kamil Andrukowicz z ZS-1 w Mińsku i Magda Bereda z Ekonoma zdobyli wyróżnienia.

Tradycyjnie odbyło się pełne emocji głosowanie publiczności. W tym roku ogromny pluszowy miś powędrował do Magdy Antosiewicz z ZS w Siennicy, a do Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Rosyjskiej „Bałałajka” wybrano Ewelinę Gołębiewską ze Starej Niedziałki.

Dyplomy przygotowane dla wszystkich uczestników opatrzone były logo Mazowieckiego Kuratora Oświaty, który po raz drugi objął KPO swoim patronatem. Nie zabrakło również patronatu starosty Mińskiego i Wójta Gminy Siennica, który (jak co roku) przybył na otwarcie konkursu. Ogólnopolskie czasopismo Języki Obce w Szkole i tygodnik Co słychać? objęły konkurs patronatem medialnym. Swoją obecnością siennicki konkurs zaszczycili prezes Jerzy Smoliński oraz Ryszard Tomalak ze Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód.

Konkurs nie mógł się odbyć bez wsparcia sponsorów. W tym roku nagrody ufundowali rodzice, dyrektor Tomasz Paudyna, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne oraz Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Energii uczestnikom dostarczyły przekąski dostarczone przez firmę Tatulo i siennickie delikatesy Kulfon.

Numer: 10 (857) 2014 Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *