Powiat mińskiWzięli i opisali

Przez sobotę i niedziele mińszczanie próbowali rozwikłać tajemnice Żołnierzy Wyklętych. Wszystko za sprawą dziękujących za wolność i mińskiej prawicy, która doprowadziła do nadania rondu imienia tych, którzy wolnej Polsce poświęcili życie lub zdrowie.

Obława na kwestę

Pierwszy dzień II Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Mińsku Mazowieckim za nami. Gra Miejska „Obława 1944-1963” wystartowała z Placu Kilińskiego punktualnie o godz. 10:40, kiedy to rozpoczęła się rejestracja patroli. Trasa liczyła 7 punktów, na których należało m.in. rozbroić sejf, zaszyć plik dokumentów w płaszczu, pokonać tor przeszkód czy zatańczyć walca. Gra zakończyła się punktualnie o 15:15, rozpoczynając uroczystości z udziałem mieszkańców, pocztów sztandarowych pod pomnikiem upamiętniającym zamordowanych w MMz Żołnierzy Wyklętych (budynek dawnego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego ul. Warszawska 161).

O 16:00 w budynku Zespołu Szkół Ekonomicznych miało miejsce podsumowanie Gry Miejskiej. Pierwsze miejsce zdobył patrol Narodowego Mińska Mazowieckiego, drugie miejsce Apacze a trzecie - patrol Wilki. Nagrody ufundowane zostały m.in. przez Super Express, Starostwo Powiatowe, Surge Polonia, Muzeum Powstania Warszawskiego, miesięcznik Polska Zbrojna, tygodnik i TV Co słychać?, Nowy Dzwon i poseł Krystynę Pawłowicz. W uroczystościach wzięło udział około 100 osób.

To nie koniec obchodów. Przez całą niedzielę 2 marca trwała kwesta na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych prowadzonych m.in. przez Polską Bazę Genetyczną Ofiar Totalitaryzmów. Wzięło w niej udział 30 wolontariuszy ze Społecznego Komitetu „Dziękujemy za Wolność”, a efektem peregrynacji jest 5396,54 złotówek. Jednocześnie w ramach kampanii „Niezłomny jest w Tobie” rozprowadzane były ulotki informująca osoby będące potomkami ofiar komunistycznych zbrodni o nieznanym miejscu pochówku o możliwości i sposobie przekazywania materiału genetycznego w celu identyfikacji ekshumowanych ofiar, teraz bądź w przyszłości. Akcji patronują Fundacja Niezłomni i Fundacja Łączka.

To też nie koniec, bo we wtorek 4 marca o godz. 10:45 w Zespole Szkół Ekonomicznych miało miejsce otwarte dla wszystkich spotkanie z Tadeuszem Płużańskim - historykiem, dziennikarzem, autorem książki Bestie. Natomiast w czwartek 6 marca godz. 13:00 w Zespole Szkół im. M. Skłodowskiej-Curie odbędzie się finał powiatowego konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

Meldujemy, że relacje z tych wydarzeń także opiszemy.


Od redakcji -  Reportaż filmowy zobchodów dni Żołnierzy Wyklętych pokazujemy w strumieniu CsTV na www.co-slychac.pl, a po tygodniu w archiwum WARTO OBEJRZEĆ i na youtubie w kanale MEDIAL Piątkowski.

 


Numer: 10 (857) 2014   Autor: Dziękujący za wolność





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *