Wzięli i opisali

Harcerz Szarych Szeregów, mieszkaniec Mińska Mazowieckiego, łącznik sztabu obwodu Armii Krajowej, bohater. Poznajcie Janka, który – mimo 16 lat – przemógł ból i nie wydał kolegów.

Czas Paruzelów

Jest rok 1944. Wyobraźmy sobie mroźny, lutowy poranek. Młody, szesnastoletni chłopiec właśnie odebrał tajną paczkę na dworcu w Mińsku Mazowieckim. Jest członkiem niewielkiej grupy gońców/kurierów, którzy przewożą prasę oraz meldunki. Wsiada na rower i rusza w niebezpieczną podróż. Dookoła pełno patroli żandarmerii niemieckiej. Nie może zawieść, nie może dać się złapać. Musi dowieźć konspiracyjne dokumenty do celu. Takie jest jego zadanie. Niestety, w miejscowości Budy Wielgoleskie wpada na patrol. Niemcy szybko znajdują ukryte w rowerze materiały i meldunki. Chłopiec trafia na wielogodzinne przesłuchanie. Bity i torturowany nie wydał nikogo. Za swoją odwagę rozstrzelany w kwietniu 1944 roku na Pawiaku. Na mińskim cmentarzu znajduje się symboliczny grób Janka.

Po karcie rowerowej, znalezionej przy Paruzelu, Niemcy trafili do Zygmunta Żółtka ps. Mors. Aresztowany 13 lutego 1944 r. trafił na przesłuchania. Na podstawie jego zeznań okupant dysponował listą żołnierzy AK jak i osób z ruchu oporu. Rozpoczęto aresztowania. Zatrzymano łącznie ponad 100 osób i przewieziono do budynku szkoły podstawowej w Latowiczu, gdzie znajdował się posterunek niemieckiej policji Schutzpolizei.

W tym roku obchodzimy 70. rocznicę aresztowania Janka Paruzela. Z inicjatywy Społecznego Komitetu Dziękujemy za Wolność zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w mińskich uroczystościach 16 lutego, które rozpocznie msza św. w kościele NNMP o godz. 12.30. W programie złożenie wieńców pod mińskim pomnikiem Szarych Szeregów, a także spotkanie historyczne o godz. 14.30 w stanicy Hufca ZHP Mazowsze ul. Kościelna 3.

Od redakcji. Dwa dni wcześniej, czyli w piątek 14 lutego 70 rocznicę Wielkiej Wsypy urządza szkoła w Niedziałce. Tam również nie zabraknie wspomnień o Janku Paruzelu i jego kolegach z Szarych Szeregów i AK.

Numer: 7 (854) 2013 Autor:Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *