Wspomnienia okupacyjne

W 20. rocznicę śmierci Stefanii Sażyńskiej – żony i matki trzech synów, aresztowanych w lutym 1944 roku i zamordowanych żołnierzy AK, odbyły się 10 września br. uroczystości patriotyczno-religijne. Głównym organizatorem obchodów było gimnazjum w Niedziałce, noszące imię bohaterskiej rodziny Sażyńskich

Epitafium dla Sażyńskich

Epitafium  dla Sażyńskich

Dwa razy do roku, tj. na początku roku szkolnego i w lutym, gimnazjum w Niedziałce organizuje uroczystości ku czci patronów szkoły. W tym roku rozpoczęto je złożeniem kwiatów przez młodzież szkolną na mogiłach żołnierzy AK w kwaterze wojskowej na cmentarzu parafialnym w Mińsku Mazowieckim. W godzinach porannych w kościele NNMP została odprawiona uroczysta Msza Święta za: rodzinę Sażyńskich, Janka Paruzela, Halinę Chorobińską, por. Stanisława Maciejewskiego i ks. płk. Jana Sikorę oraz za wszystkich poległych, zamordowanych i zmarłych żołnierzy AK obwodu ,,Mewa-Kamień”. W nabożeństwie wzięły udział poczty sztandarowe z gimnazjum w Niedziałce oraz Gimnazjum i Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku Mazowieckim, a także poczet sztandarowy kombatantów AK ze Światowego Związku Żołnierzy AK obwodu ,,Mewa-Kamień”. Świątynia wypełniona była młodzieżą szkolną z wychowawcami, kombatantami i wiernymi. W wygłoszonym Słowie Bożym celebrant nawiązał do szlachetnej walki, jaką spełniali żołnierze AK, walcząc o wyzwolenie Ojczyzny. Słowa podziękowania za wspólną modlitwę złożyła dyrektorka gimnazjum – Krystyna Gmur. Przy tej sposobności również znana emerytowana nauczycielka Joanna Nojszewska wygłosiła dłuższą relację o kontaktach z rodziną Sażyńskich i o potrzebie pamięci o tych bohaterach. 

Z kościoła zaproszeni kombatanci i goście zostali przewiezieni na terem szkoły w Niedziałce. Dyrektorka, witając gości, zaznaczyła, że co roku pierwszoklasiści gimnazjum są zapoznawani z tradycjami szkoły i historią jej patronów. W roku szkolnym 2012/2013 naukę w I klasie rozpoczęło 33 uczniów, a wychowawcą została Ula Kurdej-Brewczyńska. Wyświetlony został film edukacyjny, zatytułowany ,,Po co nam ta historia, czyli śladami Rodziny Sażyńskich”. Film opowiada o Sażyńskich, miejscach z nimi związanych, konspiracji oraz o żywej pamięci o tych bohaterach. W spotkaniu wzięły także udział córki Haliny Chorodyńskiej: Anna i Barbara oraz były dyrektor Zespołu Szkół im. H i K Gnoińskich w Siennicy Stanisław Czajka, który przypomniał niektóre epizody dotyczące tragedii rodziny Sażyńskich oraz podziękował dyrekcji szkoły, radzie rodziców i uczniom za kultywowanie pamięci o tych bohaterach. Osobiste wspomnienia wygłosił również współtowarzysz walk, leciwy już kombatant AK Stanisław Chojnowski.

Numer: 2012 38   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *