Powiat mińskiMatury 2013

Na tegoroczną maturę kasztany nie zdążyły zakwitnąć. Już wtedy niektórzy maturzyści mówili, że to zły znak. I słusznie, bo tego egzaminu nie zdał co piąty przystępujący w kraju. Powiatowy wynik zdawalności nie jest jeszcze znany, ale już wiemy, że ziemi mińska matematykami stoi. Egzamin z królowej nauk naszym maturzystom poszedł najlepiej.

Lepsza królowa

Matury 2013 / Lepsza królowa

Maj jak co roku przyniósł maturzystom najważniejszy egzamin w życiu. Na wyniki własnego pojedynku z wiedzą i stresem musieli czekać do końca czerwca. Niestety, z ponad 326 tys. abiturientów aż 19% nie otrzymało radosnej wiadomości. Najlepiej matura poszła w województwie małopolskim (84%) i lubuskim (83%), a Mazowsze utrzymało się w średniej krajowej.

Z czym mierzyli się tegoroczni maturzyści? Jak zwykle obowiązkowy był język polski i obcy oraz – spędzająca wielu sen z powiek – matematyka. Język ojczysty zgotował im do zrozumienia tekst popularnonaukowy Tadeusza Różyckiego o kosmosie, a wypracowania obejmowały nowelę Elizy Orzeszkowej „Gloria victis” i wiersz Krzysztofa Baczyńskiego „Mazowsze” lub „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, które wybrało najwięcej maturzystów. Z kolei egzamin z matematyki sprawdzał znajomość podstawowych pojęć, definicji i twierdzeń oraz umiejętność zastosowania ich w praktyce. Zdający mierzyli się z układami równań, funkcjami liniowymi, geometrią i rachunkiem prawdopodobieństwa.

Średni wynik procentowy z tych przedmiotów dla powiatu mińskiego niestety nie zachwyca. Zarówno język polski, jak i matematyka poszły naszym maturzystom gorzej nich średnio na Mazowszu czy w kraju. Honoru bronią jak zwykle licea ogólnokształcące, wśród których na czołówkę wybiła się mińska Macierzanka (65,7% z polskiego i 87,3% z matematyki), ZSE (63,2% oraz 82,2%). Najsłabiej poszło uczniom z ZS w Siennicy (36,6% oraz 29,7%) i CKZiU (46,1% oraz 26,9%).

Tegoroczne matury pokazały, że mińscy maturzyści lepiej radzą sobie z naukami ścisłymi. Niemal wszystkie licea ogólnokształcące uzyskały wyższe wyniki z królowej nauk niż z języka ojczystego. Matematyka nie straszna była uczniom z Pięknej, wśród których aż 11 napisało ją bezbłędnie na poziomie podstawowym (pp), a na rozszerzeniu aż 13 osiągnęło wyniki powyżej 90%. W liceum w ZSE z królową nauk nie mieli problemu: Ewelina Kunka, Karolina Abramowska, Klaudia Chmielewska, Martyna Gałązka, Eliza Kaczorek, Klaudia Kurzyńska, Krzysztof Michna i Kinga Witek (pp), a na obu poziomach aż 18 osób uzyskało ponad 90%.

– Tegoroczne wyniki potwierdzają ambicję naszych uczniów oraz wysokie kwalifikacje i umiejętności nauczycieli. Gratulujemy absolwentom i życzymy powodzenia podczas rekrutacji na studia – cieszy się z wysokich wyników dyrektorka ZSE Elżbieta Wieczorek. LO w Ekonomiku może pochwalić się również 100-procentową zdawalnością, a jej pozostałe oddziały – odsetkiem sukcesów znacznie wyższym niż w kraju.

Również na tle techników, liceów profilowanych i uzupełniających w powiecie mińskim pozostałe szkoły w ZSE prezentują się najlepiej. Z sukcesu mogą cieszyć się też technicy z Budowlanki, wśród których matematykę na 100% zdał Paweł Król, oraz licealiści profilowani z ZS im. MSC, gdzie egzamin z królowej nauk zdano średnio na 58,2%. Niestety, średnią powiatową zaniża aż 9 z 12 znajdujących się w powiecie techników, liceów profilowanych i uzupełniających.

Numer: 29 (824) 2013   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *