Powiat mińskiOferta z Herberta

Na stulecie Odzyskania Niepodległości Polski oraz dla uczczenia Patrona Roku 2018 Zbigniewa Herberta, Biblioteka Pedagogiczna, szkoły salezjańskie oraz miński MDK zorganizowały w dniach 6 i 7 listopada konkurs pięknego czytania dla dzieci i młodzieży szkolnej z całego powiatu. 20 listopada zorganizowali galę podsumowującą ten cenny konkurs…  

Powiat czytający

Oferta z Herberta / Powiat czytający

Repertuar konkursu stanowiły utwory poetyckie i prozatorskie Zbigniewa Herberta lub innych twórców związane tematycznie z dążeniem do niepodległości naszej ojczyzny, radością z jej odzyskania, do jej umiłowania i tęsknoty za nią. Przedstawiano też utwory opiewające bohaterstwo znanych, zasłużonych Polaków.

Do konkursu zgłosiło się aż 123 uczestników. Wspaniale czytane i doskonale interpretowane wiersze i fragmenty prozy wprawiały słuchaczy w podniosły nastrój. Jury w składzie: przewodnicząca Stanisława Gujska, Karolina Wieczorek, Małgorzata Chrobot i Anna Popławska wyłoniło wielu laureatów.

I tak z klas I-III SP pierwsze miejsce zdo- była Karolina Wiak z Mistowa, a dwa drugie zajęły Monika Bodecka z Piątki i Aleksandra Brodacka z Dąbrówki. Dwa trzecie miejsca uzyskali zaś Wiktor Księżopolski z Piątki oraz Wiktoria Szostak z Wielgolasu. Wyróżnienia zdobyły Olga Gardyza, Anna Mames i Hanna Stucka.

W grupie klas IV-VI przyznano dwa pierwsze miejsca. Zajęli je Maja Magdoń z SP w Grzebowilka i Julian Domagała z SP w Mariance.

Dwa drugie miejsca uzyskali Maciej Zakrzewski z SP-1 w Sulejówku i Mikołaj Lewiński z SP w Kałuszynie. Miejsca trzecie przyznano zaś Nikoli Kulmie z SP w Sulejówku i Antoniemu Rosie z SP w Dobrem. Wyróżnienia – Zuzanna Cisz, Piotr Nowak, Julia Duda i Witold Płochocki.

Najstarsi laureaci SP i GM to Anna Opalko z SP w Sulejówku, Laura Pietrzak z SP w Kałuszynie, Julia Zgódka z SP w Grzebowilku i Łucja Piwowarczyk z SP w Jeruzalu. Wyróżnieni to Wojciech Nowak, Katarzyna Bieńkowska i Julia Dróżdż.

W grupie licealnej pierwsze miejsce zajęła Natalia Mazek z Nikodemem Szwedem, drugie – Martyna Osiak i Agata Sowa, a trzecie Kajetan Łabuda i Michał Pustoła. Wyróżnieni – Kacper Mróz i Wiktoria Jurkowska.

Wszystkich nagrodzono podczas gali we wtorek 20 października. No i sumowano ideę konkursu i wartości z niego wypływających. Stanisława Gujska mówiła, że ogromne przeżycia, jakie płynęły z przedstawianych utworów i ich piękna interpretacja, zadziwiały i wzruszały do łez. Bo cóż może być piękniejszego i wznioślejszego niż miłość do Ojczyzny? Zanim jednak Polska została wyzwolona spod okupacji trzeba było ponad stuletnich wyrzeczeń, walk, męczeństwa i bohaterstwa Polaków. To im w tymże konkursie młodzież oddała swą cześć.

Na koniec zaśpiewał salezjański chór VIVO, pod kierunkiem Leny Sakowicz i akompaniamencie Magdaleny Nogańskiej. Występ ten został przyjęty z wielkim aplauzem. Uczestników uroczystości zaproszono na słodki poczęstunek.

Numer: 48 (1104) 2018   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *