Żandarmi na przysiędze

W 16 dniu października Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej obchodzi swoje święto. Zaprosili dwa dni później, by urządzić na placu uroczysty apel zwieńczony przysięgą wojskową żołnierzy służby przygotowawczej. Obserwowali go przedstawiciele jednostek wojskowych, uczelni i wojskowych centrów szkolenia, mińskich służb mundurowych, posłowie, władze samorządowe, duchowieństwo i rodziny żołnierzy…

Przełom elewów

Na uroczystość przybył zastępca Komendanta Głównego ŻW gen. bryg. dr Robert Jędrychowski, by podkreślić wyjątkowe znaczenie przysięgi wojskowej, która ma być moralnym zobowiązaniem na całe życie. Zwracając się do elewów, przypomniał, że biorą na siebie zaszczytny obowiązek kontynuowania tradycji Wojska Polskiego i gotowość do najwyższych zobowiązań wobec Ojczyzny.

Natomiast komendant CSŻW płk dr Sławomir Niemirka podziękował elewom za trud i zaangażowanie jakie włożyli w dotychczasowe szkolenie oraz życzył żołnierskiego szczęścia w realizacji zadań na przyszłość.

Dowodził, że przysięga wojskowa jest szczególnym wydarzeniem dla rodzin i przyjaciół żołnierzy. To oni włożyli duży trud w wychowanie swych córek i synów. Bez tak ogromnego zaangażowania nie byłoby możliwe wykształcenia kolejnego pokolenia odpowiedzialnych i świadomych obywateli, którzy gotowi są podjąć służbę wojskową.

W imieniu żołnierzy składających przysięgę dziękował szer. elew Piotr Wójcik, który docenił profesjonalne przygotowanie, przekazaną wiedzę i umiejętności.

Podczas uroczystości obaj dowódcy wręczyli odznaczenia resortowe, akty mianowania i odznaki pamiątkowe żołnierzom i pracownikom RON CSŻW oraz wyróżnienia żołnierzom służby przygotowawczej. I tak 4 elewów oraz 10 żołnierzy i pracowników RON wyróżnili listem gratulacyjnym, 6 żołnierzy i pracowników RON odznaką pamiątkową Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej, 5 żołnierzy mianowali na wyższy stopień wojskowy, 3 żołnierzy odznaczyli srebrnym medalem SIŁY ZBROJNE W SŁUŻBIE OJCZYZNY i tyleż medalami za zasługi dla obronności kraju. Nazwiska odznaczonych ze względu na RODO są tylko w naszej relacji filmowej.

Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów Centrum Szkolenia Żandarmerii Wojskowej. Oprawę muzyczną uroczystości zrealizowała Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego w Warszawie.

Numer: 45 (1101) 2018 Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *