Niebezpieczne rewiry

We czwartek 18 października obchodzony był Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi. W tym roku były to już XII obchody. Szczególnie tego dnia organy ścigania, w tym policja, starały się uświadomić społeczeństwu, czym jest handel ludźmi i jak się ustrzec, aby nie zostać ofiarą tego przestępstwa.

Ludzki handel

Niebezpieczne rewiry / Ludzki handel

Nasilenie handlu ludźmi w Polsce zaobserwowano na początku lat 90. XX wieku i od tego czasu jest zjawiskiem podlegającym dynamicznym przemianom. Na początku byliśmy krajem pochodzenia ofiar – kobiet wykorzystywanych w krajach zachodnich do prostytucji. Później staliśmy się krajem tranzytowym dla ofiar z Azji i Europy Wschodniej. Nasze członkostwo w Unii Europejskiej, rosnący standard życia i stan gospodarki spowodował, iż staliśmy się krajem coraz bardziej interesującym w zakresie migracji zarobkowych dla osób z krajów Europy Wschodniej i Azji, spośród których identyfikowane są ofiary wykorzystywane w Polsce głównie do pracy przymusowej.

O problemie, jakim jest handel ludźmi, należy pamiętać każdego dnia. Warto więc wiedzieć, jak ustrzec się przed takimi zjawiskami i gdzie udać się po pomoc. Walką z handlem ludźmi zajmują się chociażby: fundacja La Strada, Armia Zbawienia czy Itaka.

Numer: 43/44 (1099/1100) 2018   Autor: (kpp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *