Powiat mińskiWzięli i napisali

Zanim Teresa napisze o zespołach ludowych występujących na XIV Festiwalu chleba, postanowiłem przybliżyć kulisy tej imprezy. Nie wręczanie nagród, bo już było, kto ile i za co dostał, a dyskusję, która wywiązała się przy okazji pobytu jury i vipów na scenie...

Kulisy na bisy

Właściwie był to trójgłos na temat kondycji polskiego folkloru w kontekście państwowego mecenatu. Wywołał go Zbyszek Mądry, który – zdaniem redaktora Piątkowskiego – jest mądrzejszy od niego, gdyż nie robi męczących festiwali. Mądry prowadzi popularny kanał na YT poświęconych ludowej muzyce.

Ważne jednak, co powiedział. Otóż stwierdził wprost, że folklor nie jest należycie traktowany. Najczęściej nie ma. po jeździć na dożynki, gdyż w większości grają tam disco polo. Na szczęście jest ktoś taki jak Zbyszek Piątkowski, który potrafi zorganizować taką imprezę i pozyskać na nią pieniądze. Chwalił festiwal, że wielu ludzi chętnie na nią przyjeżdżają, a ci co nie mogą, to żałują, że nie dano im środków na dojazd. Pieniądze, jakie mają gminy na imprezy są niestety źle dzielone.

Ma też zamiar wybrać się do Ministerstwa Kultury by się dowiedzieć, jakie są preferencję, by zdobyć pieniądze.

Prezes Piątkowski przyznał, że złożył wniosek do Ministra Kultury w ramach konkursu Etno Polska, by ze wszystkich 25 Festiwali Chleba wydać 25 tysięcy płyt i rozesłać je po całym kraju.

Obecny na scenie dyrektor Michał Góras przyznał, że w tym roku został uruchomiony program kultury Etno Polska, w którym do zagospodarowania było 6,7 mln. zł na kulturę ludową. A w październiku zostaną ogłoszone dwa nowe projekty dotyczące kultury ludowej w zakresie infrastruktury, czyli zakupu strojów i instrumentów muzycznych.

Prezes Miveny ma nadzieję, że minister kultury nie będzie już ogłaszał konkursów w ostatniej chwili, a zorganizuje je w ten sposób, żeby polska wieś odżyła, żeby nie zabrakło na autokar, na stroje, żebyśmy się mogli bawić bez nędznych obaw o finanse. Dodał, że jeżeli wójt, który sprowadził disco polo na dożynki wygra w najbliższych wyborach, to będzie ludowe harakiri. By tak się nie stało, przypiął gościom patriotyczne kotyliony z logo festiwalu i napisem PATRIA FOLKLORU

Od redaktora – To ważne spostrzeżenia nie tylko dla wielbicieli tradycji. Dziękuję...  

Numer: 41 (1096) 2018   Autor: Czesław – stały czytelnik i wielbiciel tradycji





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *