Okuniew rocznicowy

Pierwszy jarmark w Okuniewie został zorganizowany w 2011 roku przez ówczesny Dom Kultury, a rok później i nieprzerwanie do dziś przez Gminne Centrum Kultury. Od samego początku stał się specyficzną imprezą przyciągającą wielu artystów, rzemieślników, rekonstruktorów i widzów. W tym roku łączył nie tylko z odpustem parafii św. Stanisława Kostki, ale także z obchodami 480-lecia Okuniewa i 40-lecia istnienia ośrodka kultury...

Podarki jarmarku

Dzieje Okuniewa są wzniosłe i tragiczne. Najważniejszy był akt lokacyjny nadany w 1538 roku przez króla Zygmunta Starego, który dawał przywilej organizowania jarmarków i targów, co bezpośrednio przyczyniło się do rozwoju miasta leżącego przy trakcie litewskim. Aż do najazdu szwedzkiego. Tutaj 31 lipca 1656 r. Stefan Czarniecki stoczył zwycięski bój ze Szwedami. Niestety, miasto było spalone i ograbione.

Zwiększenie znaczenia miasta wiązano z budową kolei żelaznej z Warszawy do Brześcia. Pierwotny plan budowy przewidywał, że tory będą przebiegać przez Okuniew, jednak urzędnicy carscy dokonali poprawek zostawiając Okuniew 4 kilometry od jej przebiegu. Ten fakt zdecydował w dużym stopniu o zatrzymaniu się rozwoju i upadku osady, która w 1869 na mocy ukazu cara Aleksandra utraciła miejskie prawa.

Stąd co roku w Jarmarku Okuniewskim występują grupy rekonstrukcyjne pozwalające na atrakcyjne zapoznanie się z dziejami miejscowości. Gościli wystawę z Muzeum Pałacu Króla Jana III z Wilanowa. Wśród rekonstruktorów byli szwedzka Nadworna Chorągiew Dragońska Zygmunta z Pleszowic, Grupa Kaskaderów Konnych, Stowarzyszenie Historyczno Edukacyjne im. 7 pułku Lansjerów Nadwiślańskich i Stowarzyszenie Artylerii Dawnej Arsenał. W ruinach Pałacu Łubieńskich prezentowano przemarsze historyczne, piesze i konne. Także liczne potyczki ze Szwedami, pokazy broni, obozowiska dragonów, husarii i polskich ułanów oraz woltyżerki konnej z elementami bojowymi.

Okuniew w dzień odpustu to nie tylko historia, ale także kultura. W czasie dotychczasowych edycji do Okuniewa zawitały zespoły muzyczne jak Dąbrówka z Mińska, Sterdyniacy, Kapela Ptasińskich z Wielgolasu, Horpyna czy pełne autentycznego folkloru Kurpie od Myszyńca.

W tym roku w niedzielę 16 września na zakończenie mszy św. Wręczono podziękowania od bpa Romualda Kamińskiego i proboszcza parafii w Okuniewie Dariusza Wieczorka. Otrzymali je starosta Antonii Tarczyński, wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, burmistrz Adam Ciszkowski, wiceburmistrz Adam Sekmistrz, wicedyrektor MZDW Mariusz Kozera, pracownik ministra Glińskiego – Michał Góras oraz dwie rady – miejska w Halinowie i powiatu mińskiego. Były też pamiątkowe odznaczenia z Krajowej Rady Spółdzielczej Adama Ciszkowskiego, Ireneusza Piaseckiego, Marcina Pietrusińskiego oraz Dariusza Kowalczyka.

A na scenie ustawionej na okuniewskim rynku do potańcówki zapraszała Kapela Niwińskich. Nikt nie skorzystał, ale już zespół DEJW zaraził młodych rytmami disco polo.

Zanim Adam Wolski z synem Filipem przypomnieli piosenki z repertuaru Golden Life, piosenkę o Okuniewie zaśpiewał odznaczony wcześniej dziękczynnym dyplomem Krzysztof Mościcki. Sołtysa i sekretarza OSP dopingował prezes Andrzej Milczarek.

Okuniewski jarmark nieodzownie przez wszystkie lata był związany z organizacją stanowisk jarmarcznych, ukazujących dawną kulturę w wielu przejawach, od dawnego uzbrojenia poprzez jadło do historycznych naczyń, urządzeń codziennego użytku i ozdób zawsze miłych białogłowom.

Numer: 38 (1094) 2018   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *