Dębe WielkieDębe Wielkie świąteczne

Niedzielną część dwudniowego Święta Gminy Dębe Wielkie zmąciła nieco pogoda. Jednak na przekór deszczowi i zimnu zarówno na scenie, przed nią jak i na całym placu parafialnym panowała gorąca atmosfera. Nie mogło być inaczej, bo organizatorzy przygotowali program pełen nie tylko kulturalnych uniesień

Pieśni przez wieki

Dębskie świętowanie zaczęło się w sobotę. Dominowały akcenty muzyczne i taneczne z otwartym konkursem karaoke na czele. Nie mogło zabraknąć rudzkich Wrzosowianek, które odnalazły się w nietypowej dla nich konwencji szantowej wespół z grupą Wind Jammer. Natomiast Marcin Rychcik wyśpiewał kilka polskich i światowych przebojów. Pojawiły się też akcenty kulinarne. Uczestnicy sekcji plastycznych i fotograficznych GOK chwalili się swoimi pracami, a dla najmłodszych przygotowano animacje oraz nauki o wakacyjnym bezpieczeństwie.

Na niedzielę przygotowano główne atrakcje. To wtedy wójt Krzysztof Kalinowski wraz z dyrektor GOK Anną Piotrkowicz oficjalnie otworzyli Święto Gminy Dębe Wielkie, witając wcześniej biskupa warszawsko-praskiego Romualda Kamińskiego, który podążał właśnie na odpust do mińskiej parafii św. Jana Chrzciciela. Zebranych przez wszystkie atrakcje popołudnia i wieczoru przeprowadził niezawodny Arek Braxton, prywatnie mieszkaniec dębskiej gminy.

Dębskie święto to doskonała okazja do uhonorowania zwycięzców gminnych konkursów. Dzięki nim ujawnia się wiele lokalnych talentów w najróżniejszych dziedzinach. Najpierw tradycyjnie nagrodzono właścicieli najpiękniejszych ogródków. Jury uznało, że na zwycięstwo zasłużył zieleniec należący do Małgorzaty Król. Drugie miejsce zajęło dzieło Dariusza Dębskiego, a trzecie ex aequo Beaty Zalewskiej i Artura Uścińskiego. Cztery kolejne konkursy – fotograficzny, plastyczny, muzyczny i literacki – przeprowadzono ze wsparciem środków zewnętrznych. Ich zwycięzcy otrzymali bony zakupowe. Młodzieżowa Rada Gminy przygotowała natomiast konkurs dla najaktywniejszych eko-sołectw, statuetkami nagradzając Górki i wyróżniając Dębe Wielkie Wschód.

Preludium do występów scenicznych stanowiły trzy spektakle teatralne. Sztukę Dym wystawili uczestnicy sekcji teatralnej GOK, uczniowie szkoły w Cygance zaprezentowali Kopciuszka, a ich nauczyciele dali popis aktorskiego kunsztu w Królu Maciusiu I.

Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego zachwycił wszystkich zebranych. W tanecznym i muzycznym widowisku pt. Z Polską pieśnią i tańcem przez wieki wojskowi artyści zaprezentowali szereg utworów i tańców, które w szczególny sposób zapisały się w polskiej historii. Począwszy od Bogurodzicy przez Mazurek Dąbrowskiego, Rotę czy pieśni legionowe aż po te bliższe współczesności. Było poważnie, ale też wesoło i frywolnie. Koncert w znakomity sposób wpisał się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Gwiazdą niedzielnej imprezy był zespół Papa D. Jednak zanim zagrał, przed publicznością wystąpiły grupy: Pudzian Band, R-Max, Ambu-lans. Były tańce z Flash Dance i GOK-owską sekcją zumby. Artyści zapraszali do wspólnej zabawy, która okazała się dużo lepszą propozycją na spędzenie wieczoru niż oglądanie klęski polskiego zespołu na mundialu.

Numer: 26 (1082) 2018   Autor: Łukasz Kuć





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *