Gotowi do zmian (8/2012)

Co słychać? - Gotowi do zmian (8/2012) / Rynek bez tajemnic

Trzecia, ostatnia już edycja projektu „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy”, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, dobiega końca. Po wakacjach, spędzonych przez Uczestników projektu na praktykach w mazowieckich zakładach pracy, przyszedł czas na wizytę studyjną u największych na Mazowszu pracodawców

Rynek bez tajemnic

Wrzesień co roku przynosi Uczestnikom projektu „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy” wyjazdy edukacyjne do zakładów pracy. To dla nich największa i być może jedyna w życiu okazja, by poznać mazowieckie firmy od środka, zapoznać się z zasadami ich funkcjonowania, tajnikami produkcji i kryteriami przyjmowania pracowników. Taką właśnie możliwość Uczestnicy projektu mieli w piątek, 28 września, podczas wizyt w Zakładach Mięsnych Mościbrody i w Zakładach Wyrobów Stalowych Polimex Mostostal w Siedlcach.
W malowniczym dworku w Mościbrodach uczniów techników powitał dyrektor zarządzający budynkiem – Wojciech Zarzycki. Opowiedział on młodzieży o działalności ZM Mościbrody. Zakład ten działa od 1996 roku. Posiada własną sieć dystrybucji i zatrudnia ponad 500 osób. To czołowy producent wędlin w regionie, szczycący się najnowocześniejszym sposobem produkcji. Uczestnicy wyjazdu mogli się o tym przekonać na własne oczy. W wytwórni wędlin z bliska śledzili proces produkcji, przyglądali się profesjonalnemu wyposażeniu stanowisk pracy i zwracali uwagę na dbałość o jakość produktów.
Z Mościbrodów uczestnicy projektu „Gotowi do zmian” pojechali do Siedlec, do siedziby Polimexu-Mostostal – największego producenta i eksportera konstrukcji stalowych w Polsce. Firma produkuje 7000 ton stali miesięcznie, z czego aż 90% idzie na eksport. Konstrukcje stalowe są wytwarzane w najnowocześniejszym zakładzie produkcyjnym, wyposażonym w nowoczesny sprzęt i najbardziej rozwinięte technologie.
Młodzież zapoznała się z historią i działalnością Mostostalu w obszarze budownictwa, drogownictwa i przemysłu stalowego. Tak przygotowani merytorycznie odwiedzili hale produkcyjne, gdzie pod okiem technologów przyglądali się procesowi technologicznemu konstrukcji metalowych. Z zaciekawieniem oglądali ogromne i mniejsze elementy stalowe, przyglądali się warunkom pracy i tajnikom produkcji. Pracownik firmy zachęcał przyszłych techników do podejmowania studiów w kierunkach technicznych, które w przyszłości dałyby możliwość pracy w Mostostalu. Zatrudnienie znaleźć tam mogą absolwenci studiów związanych z budownictwem, konstrukcjami stalowymi, logistyką i transportem, a także księgowością i marketingiem.
Głównym celem wizyt studyjnych było zapoznanie Uczestników projektu z oczekiwaniami lokalnych pracodawców wobec absolwentów szkół kształcących w zawodach. – Myślę, że ten wyjazd jest istotny, gdyż pomoże młodzieży zapoznać się z wymogami stawianymi przez pracodawców przyszłym pracownikom – mówi Marcin Sawicki, współautor projektu „Gotowi do zmian-młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy”, którego liderem jest Joanna Kowalska – dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mińsku Mazowieckim.
Jego zdanie potwierdzają Uczestnicy projektu. – Taki wyjazd pozwoli nam zobaczyć, jak wygląda praca w takich zakładach i jak pracodawcy radzą sobie z zatrudnianiem tak młodych pracowników jak my. Nie ukrywajmy, w tych czasach trudno jest znaleźć dobrego, młodego pracownika – przyznaje Robert. Zajęcia w ramach projektu „Gotowi do zmian” miały pomóc im zdobyć potrzebną wiedzę i umiejętności, które spełniałyby oczekiwania lokalnych pracodawców. Wyjazdy studyjne i praktyki pozwoliły im zdobyte wiadomości sprawdzić w praktyce.
– Wyjazdy edukacyjne i możliwość poznania pracodawców są bardzo ważnym elementem projektu. To fantastyczne połączenie teorii z praktyką – podsumowuje nauczycielka Katarzyna Wocial, opiekująca się Uczestnikami projektu z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim. To dla młodzieży niepowtarzalne doświadczenie, które zaprocentuje w przyszłości.
***
Kadra Projektu i Uczestnicy składają serdeczne podziękowania Dyrekcji oraz Pracownikom Polimexu Mostostal w Siedlcach i Zakładów Mięsnych w Mościbrodach za profesjonalny pokaz i miłą atmosferę.

Numer: 2012 40 Autor: (ckziu-prom)