Starogród jubileuszowy

Parafia Matki Boskiej Częstochowskiej w Starogrodzie wraz z całą społecznością 26 sierpnia br. świętowała jubileusz 60-ciolecia parafii połączony z dorocznym odpustem i dożynkami

Modlitwą i pracą

Starogród jubileuszowy / Modlitwą i pracą

Do 1952 roku Starogród należał do parafii Latowicz. Droga do kościoła wiodąca przez pola i lasy wynosiła, bagatela, tylko 14 kilometrów. Toteż z kościoła parafialnego korzystano raczej z okazji chrztów, pierwszej komunii świętej, ślubów i pogrzebów. Natomiast na niedzielne i świąteczne nabożeństwa chodzono przeważnie do odległego o 4 km Parysowa.
W tej sytuacji w 1951 roku zawiązał się społeczny komitet budowy kościoła w Starogrodzie, a na jego czele stanął Wiktor Jarzębski. Ziemię pod budowę świątyni i plebanii ofiarował Stanisław Dąbrowski. Wybrano wspaniałe miejsce na wzgórzu, skąd rozpościera się widok na wieś i dolinę rzeki Świder. Stąd kościół starogrodzki widoczny jest z odległości kilku kilometrów. Materiał na budowę kościoła pozyskano z zakupionego, drewnianego spichlerza. Wkrótce powstała świątynia, a 26 sierpnia 1952 roku Prymas Polski ks. kard. Stefan Wyszyński erygował parafię. W tym też roku został założony cmentarz parafialny na byłym polu Stanisława Jastrzębskiego.
Pierwszym proboszczem został ks. Feliks Nowak (1952-1957), który ma wielkie zasługi w tworzeniu i umocnieniu parafii. Niestety, 7 maja 1970 roku pożar strawił drewniany kościół. Parafianie z wielkim trudem, w ciągu dwóch lat, pobudowali nowy – tym razem murowany. Duży wkład w budowę nowej świątyni miał ks. proboszcz Czesław Bednarczyk (1967-1974). Parafię starogrodzką dwukrotnie wizytował ks. kard. Stefan Wyszyński w 1968 roku i w 1973 roku, a także Prymas Polski ks. kard. Józef Glemp w 1989 roku.
Tegorocznym uroczystościom parafialnym przewodniczył biskup pomocniczy diecezji warszawko-praskiej ks. bp Marek Solarczyk. Biskup wprowadzony został do świątyni wśród szpaleru strażaków i sztandarów OSP z terenu gminy Siennica. W kościele w imieniu wspólnoty parafialnej dostojnego pasterza powitał proboszcz parafii ks. Tomasz Osiadacz. Mówca stwierdził, że do tych obchodów parafia przygotowywała się przez długi czas, poprzez modlitwę i nawiedzenie figury Matki Boskiej Fatimskiej w każdej rodzinie parafialnej. Choć parafia liczy tylko 470 osób, to nie mniej złączona jest silnie wiarą i modlitwą. Prosił o sprawowanie liturgii Mszy Świętej w wielu intencjach, a przede wszystkim za wspólnotę starogrodzką. Przy tym powitał władze gminy, brać strażacką, nauczycieli, parafian i gości. Witając biskupa, akty wiary i wierności Kościołowi zdeklarowali między innymi przedstawiciele rodzin katolickich, młodych małżeństw, dzieci oraz w imieniu nauczycieli dyrektorka szkoły Maria Żukowska.
W koncelebrowaniu Mszy Świętej księdza biskupa wspomagali: dziekan siennicki ks. Marek Kasprzak i kapłan ziemi starogrodzkiej ks. Stanisław Łubian. W wygłoszonej homilii ksiądz biskup poruszył zagadnienia życia i przemijania w tajemnicy wiary i miłości Matki Boskiej Częstochowskiej. W procesie darów złożone zostały: chleb, owoce, warzywa i obraz olejny przedstawiający kościół w Starogrodzie. Biskup poświecił i pobłogosławił także wieniec dożynkowy. Z racji deszczu, pomimo że świątynia jest niewielka, procesja eucharystyczna odbyła się wewnątrz kościoła.
Za sprawowaną liturgię Mszy Świętej podziękowanie złożyli: proboszcz parafii, sołtysi wsi Starogród i Nowy Starogród oraz wójt gminy Siennica Grzegorz Zieliński, wręczając jednocześnie ks. proboszczowi album z podpisami radnych i urzędników gminy.
Świecka część uroczystości, czyli dożynkowa odbyła się na placu przedkościelnym. Tutaj dopisały stragany, zwłaszcza z ciastkami i napojami. Pomimo deszczu, ruch był znakomity. Nawet ks. biskup w towarzystwie ks. proboszcza odwiedził stoiska. Choć tradycyjnych gwizdków nie było, to atmosfera festynu odpustowego i tak była głośna. Imprezę zakończyły występy miejscowych zespołów ludowych, no i oczywiście zabawa taneczna.

Numer: 2012 35   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *