Wspominamy historię

W historii Narodu Polskiego sierpień przynosił wiele tryumfów, klęsk, nadziei i pokory. Spróbujmy podsumować te...

Sierpniowe dzieje

Wspominamy historię / Sierpniowe dzieje

15 sierpnia 1920 roku, w dzień Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, czyli Matki Boskiej Zielnej, Armia Polska wraz z ochotnikami przełamała w rejonie Radzymina nawałę bolszewicką idącą na Warszawę z zamiarem „Marszu za Wisłę”. Armia marszałka Michaiła Tuchaczewskiego została rozbita i zmuszona do panicznej ucieczki. Zwycięstwo to określono mianem „Cudu nad Wisłą”. Zaowocowało to odzyskaniem przez Polskę znacznych terenów zagarniętych przez Rosję w wyniku rozbiorów, jak również umocniło ducha Narodu i podniosło znaczenie odradzającego się Państwa Polskiego na arenie międzynarodowej. W III Rzeczypospolitej dzień ten jest świętem Wojska Polskiego.
Niemcy hitlerowskie i Związek Sowiecki, obawiając się, że indywidualnie mogą nie zagrozić Państwu Polskiemu, doszły do porozumienia w sprawie zawarcia tajnego układu. W Moskwie 23-24 sierpnia 1939 roku został podpisany tzw. ,,Pakt Ribbentrop-Mołotow”. Pakt ten wraz z protokołami dodatkowymi wyznaczał strefę interesów Niemiec i ZSRR w środkowo-wschodniej Europie i był faktycznie czwartym rozbiorem Polski oraz włączeniem państw nadbałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii do Rosji Radzieckiej. W wyniku tego paktu 1 września 1939 roku o świcie Niemcy całym swoim potencjałem wojennym uderzyły na Polskę. Siedemnaście dni później tego samego dokonała Armia Czerwona wbijając nam „nóż w plecy”.
1 sierpnia 1944 roku na rozkaz komendanta głównego Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego ps. Bór, w ramach akcji „Burza” rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Wskutek zatrzymania przez Józefa Stalina ofensywy Armii Czerwonej na drugą stronę Wisły i odmowy zezwolenia na lądowanie alianckich samolotów z bronią i zaopatrzeniem dla powstańców – po 63 dniach walki – zakończyło się klęską.  Zginęło około 30 tys.  powstańców i około 200 tys. ludności cywilnej. Warszawa została zburzona w 70%. Potężny sojusznik okazał się zdradziecki.
W sierpniu 1980 roku w wyniku ogólnopolskich akcji strajkowych, głównie w Stoczni Gdańskiej, powstał ruch społeczno-polityczny o charakterze związków zawodowych. Doszło do porozumień z władzami państwowymi. Pomimo wprowadzenia w grudniu 1981 roku stanu wojennego powstanie Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność” dało początek upadkowi systemu komunistycznego w Polsce i Europie w tym i w Związku Radzieckim.
Naród Polski zawsze związany był z kultem Najświętszej Maryi Panny jako Królowej Polski i otacza wielką czcią  Jej obraz znajdujący się na Jasnej Górze w Częstochowie. Przed tym obrazem modlili się królowie polscy, hetmani, żołnierze i lud. Tylko ostatni król Stanisław August Poniatowski nie nawiedził Jasnogórskiego Obrazu, bo na owe czasy był królem „nowoczesnym”, ale był jednocześnie  świadkiem pogrzebu Polski na 123 lata. Od wielu lat do Częstochowy zdążają na święto Matki Boskiej Zielnej piesze pielgrzymki ze wszystkich stron Polski, a nawet z zagranicy. Liczba pątników sięga za każdym razem po kilkadziesiąt tysięcy ludzi. W spiekocie i słońcu zdąża młodzież, dorośli, starcy, chorzy i kaleki, aby polecić się opiece Matki Bożej i złożyć jej podziękowania.
W Kościele katolickim rok rocznie sierpień ogłaszany jest jako Miesiąc Trzeźwości Narodu. W ten sposób Kościół zachęca do abstynencji i nie podawania napojów alkoholowych. Ma to na celu oddanie szacunku dla przeszłości Narodu i powstrzymanie rozpowszechniającego się pijaństwa jako choroby społecznej.
Pamiętać również należy, że sierpień jest okresem żniw, a jednocześnie podziękowania Bogu za zebrane plony.

Numer: 2012 32 33   Autor: Franciszek Zwierzyński





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *