Jarmark Okuniewski 2012

Przywilej jarmarczny, nadany Okuniewowi w 1538 r. przez króla Zygmunta I Starego, od dwóch lat jest na nowo realizowany. W niedzielę, 22 kwietnia odbył się drugi już Jarmark Okuniewski. Święto zorganizowało Gminne Centrum Kultury, Gmina Halinów i Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl”. Do wzięcia udziału w imprezie zachęcał tego dnia Program Pierwszy Polskiego Radia

Sielanka z historią

Jarmark Okuniewski 2012 / Sielanka  z historią

Gwoździem programu był II Bieg Rycerza Okunia, który ściągnął do halinowskiego sołectwa biegaczy z Mazowsza, Polski, a nawet z zagranicy. W osobnej kategorii wiekowej pobiegły dzieci. Sportowców poprowadziła eskorta motocyklistów z halinowskiego klubu PROSPECT GREMIUM pod wodzą Marka Grabowskiego. Na mecie na wszystkich czekały owacje ze strony publiczności.
Zabytkowy rynek Okuniewa usiany był straganami z tradycyjną żywnością, typowymi jarmarcznymi atrakcjami dla najmłodszych, strojami (także peruwiańskimi), rękodziełem artystycznym. Dzieciaki mogły wyhasać się na napompowanej dużej zjeżdżalni, poskakać na trampolinie, przejechać się karuzelą. Starsi zwiedzali wystawę malarstwa, a zwłaszcza wystawę historyczną zorganizowaną przez stowarzyszenie „Exploratorzy.pl”. Uczestników Jarmarku najbardziej przyciągała wystawa starodruków Rafała Bielickiego z Dębego Wielkiego Wielkiego, ekspozycja broni z okresu II wojny światowej Krzysztofa i Pawła Gendków z Muzeum Techniki Wojskowej i Cywilnej w Markach oraz bodajże pierwsza w powojennej Polsce wystawa poświęcona gołębiom w wojsku, którą zaprezentował znawca tej tematyki, Tomasz Fink z Warszawy Rembertów.
Część artystyczną rozpoczął występ zespołu muzycznego OSP w Okuniewie. Następnie na scenie pojawiły się dzieci, które pod wodzą dyrektora GCK, Darka Kowalczyka, przygotowały rewelacyjny program muzyczny. Po nich scenę zajęło kilkudziesięciu artystów z mińskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrówka”. Całość zamknął występ zespołu „Sterdyniacy”. W trakcie występów Łukasz Bogucki z GCK w stroju szlachcica, przy wtórze dobosza i asyście Dragonów Imci Zygmunta Fredry Kasztelana Sanockiego odczytał fragment „Aktu lokacyjnego” Okuniewa z XVI w. Przez cały dzień harcerze serwowali grochówkę i różne słodkości. Nie zabrakło legendarnej już poczty harcerskiej z Sulejówka. A atmosfera historii, zabawy, sielanki i po prostu jarmarku trwała w Okuniewie przez cały dzień.

Numer: 2012 17   Autor: Robert Wit Wyrostkiewicz





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *