Sport edukacyjny

Program eTwinning, któremu patronuje Komisja Europejska, ma pomóc szkołom w Europie nawiązać współpracę za pośrednictwem mediów elektronicznych. W Polsce zyskał on ogromną popularność, bo zaledwie w tym roku przystąpiło do niego ponad 9 tys. placówek. Na Mazowszu swoich bliźniaków poszukują 993 szkoły, z czego 5 w samym Mińsku. Jedną z nich jest mińskie gimnazjum nr 3 im. Janusza Kusocińskiego, które postanowiło znaleźć w Europie bliźniaka ze sportowym zacięciem

Bliźniaki Kusego

Sport edukacyjny / Bliźniaki Kusego

Szukamy europejczyków ze sportową pasją – napisała na specjalnym profilu eTwinningu główna koordynatorka projektu w GM-3, Agnieszka Kurel, nauczycielka języka angielskiego. Nie musiała długo czekać, bo odzew był natychmiastowy. Chęć przystąpienia do mińskiego programu zgłosiły szkoły z Hiszpanii, Łotwy i Turcji, a wkrótce po nich odezwały się również bliźniacze placówki z Rumunii i Holandii. Połączyli się więc, by razem popularyzować sport i ideę zdrowego stylu życia, zgodnie ze stworzonym przez Agnieszkę Kurel projektem „Are you ready? Three…two…one…Let`s go!”, przy realizacji którego pomaga polonistka Beata Wójcicka.
– Nasza szkoła znana jest z rozlicznych sukcesów sportowych, chcemy więc w ten sposób oddać hołd naszemu patronowi Januszowi Kusocińskiemu – polskiemu lekkoatlecie i złotemu medaliście olimpijskiemu – wyznaje anglistka. Do realizacji tej idei przyłączyło się 8 uczniów: Patrycja Ambrożewicz, Kinga Bartnicka, Karol Łuniewski, Mikołaj Mikulski, Maciek Nowicki, Tobiasz Radzikowski, Łukasz Troć i Martyna Więsak. Wspólnie z nauczycielką wykorzystują wszystkie dostępne dobrodziejstwa technologii informatyczno-komputerowej, by nawiązać ze swoimi bliźniakami ustną i pisemną komunikację. Wymaga to od nich znacznej znajomości języka angielskiego, ale – jak zapewnia Kurel – nie mają z tym problemów. Odbyli już konferencję online, których z biegiem czasu będzie przybywać.
Uczestnicy projektu angażują się nie tylko w szkole, ale i w czasie pozalekcyjnym. To w domu właśnie, używając przypominającej popularnego facebooka platformy TwinSpace, kontaktują się ze swoimi rówieśnikami z partnerskich krajów, wymieniają informacje i doświadczenia, a także udostępniają i komentują związane z projektem zdjęcia. Swoim partnerom pokazali stworzoną przez siebie filmową prezentację szkoły, która była pierwszym zadaniem projektu. Multimedialnie przedstawili narodowe sporty, a teraz pracują nad stworzeniem międzynarodowej książki kucharskiej. Ich bliźniacze państwa otrzymały również odręcznie napisany przez uczniów list.
– Cieszę się, że dzięki programowi mogę poznawać nowych ludzi, z którymi może uda się kiedyś spotkać – wyjawia Kinga Bartnicka i opowiada o swojej internetowej znajomości z Hiszpanką. Wtórują jej koledzy, dla których eTwinning to również możliwość zgłębienia nowych kultur czy wspólnej wymiany popularnymi piosenkami i szkolnymi doświadczeniami. Chwalą również Hiszpanów za otwartość i chęć do rozmów, i dziwią się nieśmiałości swoich łotewskich partnerów.
Konwersacje i prezentacje to jednak nie wszystko. Koordynatorki projektu mają w planach międzynarodowe zawody sportowe, które miałaby się odbyć online. To spore wyzwanie, ale uczestnicy projektu chętnie je podejmą, bo – jak zaznacza Kurel – dla nich to przygoda, która pozwoli poszerzyć horyzonty i rozwinąć swoje zdolności.

Numer: 2012 08   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *