Mińskie promocje

Potężne budowle świątyń, bogato zdobione wnętrzna, a także drewniane i skromne przydrogowe kapliczki – to cała święta przestrzeń skrywana w powiecie mińskim. Na nowo odkryło ją Muzeum Ziemi Mińskiej, by stworzyć pełny misterium album i wydać go dokładnie na przełomie najważniejszych dla Mińska Mazowieckiego lat. Oficjalnej prezentacji „Sacrum Ziemi Mińskiej” muzeum dokonało w czwartek, 12 stycznia

Sekrety sacrum

Mińskie promocje / Sekrety sacrum

Prawie 2-kilogramowy album to owoc nieco ponad trzyletniej współpracy muzeum, fotografa, grafika i historyka. Proces tworzenia rozpoczął się w 2008 roku, gdy dyrektor Leszek Celej zaproponował Rafałowi Szczepankowskiemu uchwycenie w obiektywie świątyń znajdujących się na terenie powiatu. Szybko jednak okazało się, że przestrzeń mińskiego sacrum jest zbyt bogata, by skupić się wyłącznie na kościołach. Dołączyły więc do nich większe kapliczki.
Praca nad fotografiami wymagała czasu. Jak mówił podczas promocji Szczepankowski, do wielu miejsc wracał po kilka, a nawet kilkanaście razy, by wiernie oddać piękno mińskich świątyń i uchwycić najpiękniejszy moment. Dodatkowy czas pochłonął skład, którym zajął się Adam Łuczak. Winę za odkładanie ostatecznego wydania książki brał na siebie. Do niego należała bowiem segregacja zdjęć z kilku tysięcy dostarczonych przez fotografa. Obaj chwalili jednak warunki pracy, jakie zaproponował im Celej.
– Usłyszeliśmy od dyrektora trzy wymogi: macie się nie ograniczać, możecie poszaleć i ma być pięknie – żartował Szczepankowski. I tak bez ograniczeń czasu, funduszy i pomysłów powstał 500-stronicowy album, zawierający 700 unikatowych zdjęć, do których opis sporządził miński historyk Krzysztof Szczypiorski. Wstęp napisał natomiast sam abp Henryk Hoser, który publikację określił jako przedstawiająca ludzką, zewnętrzną przestrzeń dokonywania się misterium przemienia Pańskiego, adoracji i bezgranicznej miłości do Jezusa Eucharystycznego.
Potwierdzenie tych słów oficjalnie zobaczyć można było 12 stycznia w restauracji Planeta. Na promocji albumu pojawili się księża Dariusz Walicki i Jan Opala, miejscy radni, wójtowie okolicznych gmin, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych. Przywitał ich chór parafialny Cantate Domino pod kierunkiem Dariusza Maćkowiaka, a wkrótce potem dyrektor MZM zdradził powód powstania albumu.
„Sacrum…” uczcić ma 3 ważne dla mińszczan daty. Po pierwsze nadanie w 1421 roku praw miejskich miastu. Po drugie 590-lecie erygowania parafii p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, które obchodzić będziemy w tym roku oraz najważniejsze – beatyfikacja papieża Jana Pawła II – honorowego obywatela Mińska. Mimo tak ścisłego związku z miastem, album cieszy się zainteresowaniem także poza powiatem, a pisała o nim nawet stołeczna prasa.
Czym więc przyciąga „Sacrum…”? Oprócz potężnych neogotyckich świątyń zobaczyć w nim można małe, drewniane kościółki i kapliczki, także te skryte i opuszczone. Autorzy publikacji odkrywają przed czytelnikiem tajemnice ich wnętrz, ukazują ich urok i skrywane skarby. Nie bez trudu, bowiem nie wszędzie udało się wejść. Przed fotografowaniem bronił się dworek Opus Dei w Bożej Woli, do którego wstęp zapewnić mogły tylko stosowne pozwolenia. A i niektóre kapliczki stawiały opór przed wpuszczeniem fotografa do środka.
To, co udało się odkryć autorom albumu to jednak tylko namiastka tajemnic skrywanych przez mińską przestrzeń sacrum. Pozostałe zdradzali goście promocji, burząc m.in. mit braku podziemi w mińskim kościele p.w. NNMP i pałacu Dernałowiczów. Te sekrety będą musiały poczekać na kolejne wydanie albumu. Jego pierwsza edycja dostępna jest w siedzibie MZM oraz mińskich księgarniach.

Numer: 2012 04   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *