Mieszkańcy mroziańskiej gminy mogą spać bezpiecznie. Gminni druhowie pożarniczy oraz policyjna załoga komisariatu są dobrze przygotowani do ochrony ich mienia. Gminna oświata też ma się całkiem dobrze. Gdyby nie jeden problem. Mrozy nie chcą...

Dzielić się Kufle(we)m

Komu zatem przyjdzie wypić to wspólne piwo? Ostatnia sesja rady gminy kończy wspólną kuflew(sk)ą biesiadę, która trwała od 1999 roku. Wójt Jaszczuk i mroziańscy radni postanowili wziąć rozwód z cegłowianami i pozostawić im problem Kufl(ew)a do przemyślenia. Tylko czy to piwo nie zaszkodzi dzieciom?

Ostatnia sesja Rady Gminy w Mrozach została zdominowana problematyką oświatową i bezpieczeństwa. Informacja komendanta komisariatu w Mrozach stała się przyczynkiem do dyskusji na temat ogólnego bezpieczeństwa mieszkańców. Radni: Kulesza, Parol, Sęktas i Trojanowska mieli uwagi co do skuteczności działań policjantów; szczególnie, jeżeli chodzi o działania prewencyjne w stosunku do młodzieży przebywającej po godz. 22.00 na terenie dworca PKP oraz poza domem. Komendant przedstawił radnym ogólną sytuację kadrową. Obecnie w komisariacie zatrudnionych jest 27 policjantów (docelowo 30). Okres urlopowy oraz fakt, że część młodych funkcjonariuszy jest oddelegowanych na szkolenia spowodował, że nie ma możliwości zwiększenia częstotliwości patroli pieszych na obszarze Mrozów. Ponadto komisariat obsługuje także gminy Cegłów, Latowicz i Kałuszyn. W związku z czym dojazd na interwencję do niektórych miejscowości wynosi ponad 20 km w jedną stronę. Wspólnie z sąsiednimi gminami jest finansowany zakup drugiego radiowozu. Potrzeba zebrać ok. 12 tys., żeby dostać dofinansowanie z Komendy Głównej.
Radnego Różyckiego interesował problem wiat przystankowych oraz zagospodarowanie terenów „Kopalni”. Poruszył on także zagadnienie bezpańskich psów. Wójt Jaszczuk planuje powiększyć obszar mroziańskiego kąpieliska poprzez wykupienie części lasku przylegającego do „Kopalni” oraz zagospodarowanie tego terenu na potrzeby rekreacyjno-wypoczynkowe. Trwają także rozmowy w sprawie wykupu ok. 80 arów terenów przyległych do targowiska. Przed okresem jesienno-zimowym gmina planuje także zamontowanie ok. 50 wiat przystankowych. Ich wykonawcą będzie zakład komunalny. Jeżeli chodzi o wałęsające się psy, to wójt zgłosił propozycje wybudowania schroniska wspólnie z sąsiednimi gminami. Wyjaśnił także sprawę aparatury w kinie: należy ona do Grzegorza Żmudzina, a nie do gminy.
Wiele emocji wzbudziła sprawa szkoły w Kuflewie. Wójt stwierdził, że nie ma podstaw do jej finansowania, a szkoła w Jeruzalu jest w stanie przyjąć wszystkie dzieci z kuflewskiej podstawówki. Obecna sytuacja demograficzna, a także stanowisko gminy Cegłów zawarte w piśmie z 8 sierpnia br. jest podstawą do podjęcia uchwały w sprawie rozpoczęcia procedury likwidacji szkoły. Jednocześnie podjęcie uchwały jest podstawą do wypowiedzenia porozumienia, zgodnie z którym gmina Mrozy dopłaca do szkoły 58 tys. zł. Dowóz dzieci do Jeruzala pozwoli gminie Mrozy na uzyskanie dodatkowej subwencji w wysokości 1155 zł na jednego ucznia. Uchwała o wszczęciu postępowania została przyjęta przy czterech głosach wstrzymujących! Na koniec radny Różycki w imieniu komisji oświaty dokonał oceny przygotowania placówek oświatowych do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Ocena ta, zarówno pod względem kadrowym jak i lokalowym, wypadła dobrze.

Numer: 2003 37   Autor: Jacek Lichomski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *