SiedlceSiedlce patriotyczne

1 marca już od kilku lat jest dniem uczczenia pamięci Żołnierzy Wyklętych, których do niedawna nie można było pamiętać i nazywać bohaterami... Dziś mamy taką szansę i zarazem obowiązek.

W hołdzie wyklętym

Siedlce patriotyczne / W hołdzie wyklętym

Mały, zlokalizowany w centrum miasta Kościół Garnizonowy wypełnił się ludźmi, którzy przybyli, aby modlić się w intencji żołnierzy wyklętych. Nie zabrakło przedstawicieli miejscowych władz, kombatantów, działaczy politycznych, wojskowych, uczniów oraz siedlczan. O godzinie 10.00 rozpoczęły się uroczystości upamiętnienia bohaterów minionych lat. Warto przypomnieć, że żołnierze ci walczyli przeciwko okupantowi komunistycznemu – walczyli w imię niepodległej Polski.

Uczestnicy obchodów, tuż po skończonej Mszy, w asyście policji i w rytm marszu wygrywanego przez Orkiestrę Wojskową Garnizonu Siedleckiego udali się ulicami Siedlec pod Pomnik V i VI Brygady Wileńskiej AK, gdzie odbyły się uroczystości centralne. Wokół pomnika niczym stróże ustawiły się liczne poczty sztandarowe oraz pozostali uczestnicy spotkania. Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał prezydent Jarosław Głowacki, który przypomniał o chwale należnej bohaterom. Przedstawiciele władz i różnych siedleckich instytucji z honorami złożyli kwiaty i zapalili znicze przy pomniku V i VI Brygady Wileńskiej AK. W nastrój zadumy wprowadził trębacz, który odegrał smutny, ale bohaterski utwór „Śpij kolego”. Krótką prelekcję o działalności zbrojnego podziemia niepodległościowego wygłosił Andrzej Jóźwiak, nauczyciel historii z Gimnazjum nr 6. Na Placu Wileńskim nie zabrakło również uczniów, którzy poezją i śpiewem chcieli uczcić pomordowanych. Młodzież z Gimnazjum nr 3 przedstawiła montaż słowno-muzyczny, który na zebranych zrobił ogromne wrażenie. Hołd bohaterom oddała także pogoda, gdyż tego dnia zaświeciło pierwsze wiosenne słońce.

Siedlce są miastem, w którym w sposób szczególny pielęgnowane są tradycje patriotyczne. Dlatego też 1 marca kwiaty złożono również pod „Tablicą Szesnastu” i przy pomniku Sybiraków przy kościele św. Stanisława Męczennika. Trzeba dodać, że szczególnego charakteru świętu nadały grupy rekonstrukcyjne Narodowych Sił Zbrojnych, 1 Pułku strzelców konnych. Straż przy pomnikach trzymał Związek Strzelecki „Strzelec”.

Dalsza część uroczystości została przeniesiona do Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury, gdzie z okazji 70. rocznicy utworzenia Narodowych Sił Zbrojnych wręczono pamiątkowe medale i ryngrafy przyznane przez Zarząd Główny Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, które wręczył Zygmunt Goławski – Honorowy Obywatel Miasta Siedlce. Spotkanie zakończył wykład dr. Leszka Żebrowskiego pt. „Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku.”

Święto Żołnierzy Wyklętych jest szczególne, gdyż możemy je obchodzić od niedawna. Niezwykle ważne jest, aby stało się to czymś naturalnym, naszą kolejną tradycją, gdyż naród, który nie zna historii, nie zna siebie.

Numer: 10 (805) 2013   Autor: Kamila Jachimczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *