Powiat mińskiKolędowe serca Mazowsza 2013

Znamy już laureatów V Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Kolędowe Serce Mazowsza”. Na dwóch siedleckich scenach wystąpiło 70 laureatów przesłuchań miejskich i powiatowych w 11 miejscowościach województwa mazowieckiego jak Garwolin, Góra Kalwaria, Siedlce, Sokołów Podlaski, Warszawa, Węgrów, Zegrze oraz Mińsk Mazowiecki, Mrozy, Kałuszyn i Sulejówek.

Biją jak chcą

Kolędowe serca Mazowsza 2013 / Biją jak chcą

Honorowy patronat nad festiwalem objęli włodarze Mazowsza, powiatów, miast i gmin, a kolędników oceniało jury, czyli Krzysztof Kusiel-Moroz, Michał Szulik, Ewa Rzetecka-Niewiadomska, Izabella Jaszczułt-Kraszewska i Barbara Żarnowiecka z Warszawy, Łodzi, Pułtuska i Legionowa. Dba o to pomysłodawca Festiwalu Kolędowe Serce Mazowsza Krzysztof Boruta – obecnie także wicedyrektor siedleckiego MOK.

W festiwalu wzięło udział 213 tzw. podmiotów wykonawczych, co oznacza ponad 2300 uczestników z 50 miejscowości Mazowsza w 6 kategoriach – SP kl. I-III, SP kl. IV-VI, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, rodziny i dorośli oraz chóry. Eliminacje miejskie i powiatowe przebiegały od 4 do 16 stycznia i zakończył je 18 i19 stycznia finał wojewódzki w Siedlcach. Oznacza to 78 godzin przesłuchań 112 kolęd i pastorałek.

W piątek 25 stycznia 2013 r. w sali widowiskowej Podlasie odbył się koncert laureatów, w którym wystąpili zdobywcy trzech pierwszych miejsc. Mińszczanie wypadli słabo, bo na wyróżnienie zasłużyli tylko Kinga Sokołowska, Mateusz Łuniewski i Wiktoria Marks z Fundacji Edukacji Artystycznej i Miejskiej Szkoły Artystyczna w Mińsku Mazowieckim pod opieką Joanny Nowik i Urszuli Chrulskiej. Rodzina Hershberger, czyli Lavern, Lolita, Hadassah, Annaliese, Caleb i Sara z Mińska Mazowieckiego zaśpiewała również na wyróżnienie.

Lepiej wypadła Julia Maria Dobrowolska z Aleksandrą Wieczorek z gimnazjum salezjańskiego i Macierzanki pod kierunkiem Aurelii Luśni i Pauliny Rzewuskiej-Korycińskiej. Także II miejsce wywiózł z Siedlec zespół Swingin’ Waves z Sulejówka, czyli Magdalena Jabłońska (śpiew), Jakub Kaleta (saksofon), Łukasz Kielczyk (instrumenty klawiszowe), Robert Maciejewski (gitara basowa), Łukasz Pietraszewski (perkusja) z opiekunem Łukaszem Kielczykiem.

Artystom z sąsiednich powiatów nie poszło najlepiej, choć wśród nagrodzonych najwięcej jest siedlczan. To druga wśród kl. I-III Agata Dmowska z SP-5, z kl. IV-VI – indywidualnie wyróżniona za śpiew Urszula Lewczuk z Szóstki i drugi Jakub Strzelec z katolickiej SP; trzecia wśród gimnazjalistów Patrycja Łukaszuk i drugi – duet Piotra Gozdka i Paweł Rymuza; wyróżnieni z dorosłych: Anna Przedlacka (śpiew), Paweł Odoszewski (fortepian), Małgorzata Grochowska, zespół ROUTE 66 oraz trzecia rodzina Skupów – Agnieszka, Maciej, Michał i Wioletta i trzeci wśród chórów zespół dziewczęcy z GM-4.

Na liście laureatów znaleźli się też: wyróżnieni z kl. I-III Krzysztof Grabowski z Sokołowa i Jakub Wronkowski z Węgrowa; wyróżniona z gimnazjów Klara Płatek z Woli Rębkowskiej oraz trzeci w szkołach ponadgimnazjalnych Zespół „NEW BEAT II” w Garwolinie.

Kto więc wygrał? Wśród najmłodszych – Maja Szulec z Orfeusza w Górze Kalwarii, w trochę starszych – Piotr Mokrzecki, Marysia Adamczyk oraz Weronika Gochnio i Jakub Uziębło z siedleckiej SP-11 i pod opieką Iwony Moskwiak. Pierwsze miejsce gimnazjalne ma Nikola Rosa z Chotomowa, a Damian Ratuski z Pawłem Gomółką ZSP w Siedlcach stali się gwiazdami prawie dorosłymi. Natomiast Alicja, Grzegorz i Joanna Zawadzcy z Warszawy wygrali grupę dorosłą, a chóry – Senito z parafii św. Józefa Robotnika w Wołominie pod batutą Sylwii Krzywdy.

Zapytaliśmy Krzysztofa Borutę o koszty organizacji takiego festiwalu, ale jeszcze ich nie znał, bo podsumuje za dwa tygodnie. Ubiegłoroczne zbył milczeniem. Szkoda, bo czytelnicy chcieliby wiedzieć kto i ile dokłada do kolędowego festiwalu.

Numer: 5 (800) 2013   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *