SiedlceSiedlce nostalgiczne

Często zarzuca się nam – ludziom XXI wieku, że brakuje nam duchowości, wrażliwości, że liczy się tylko przyjemność. To w wielu przypadkach bez wątpienia prawda, ale minione Święto Zmarłych pokazało, że potrafimy nic nie udając, poddać się chwili refleksji i zadumy, która sprawia, że jednak odnajdujemy właściwe ścieżki...

Listopadowa pamięć

Siedlce nostalgiczne / Listopadowa pamięć

     Zapewne łatwiej jest pamiętać o bliskich, z którymi byliśmy i nadal często jesteśmy związani emocjonalnie. Inaczej jest, gdy chodzi o pamięć względem tych, których nie dane było nam poznać osobiście, a jedynie przez krwawe i okrutne rysy historii opowiedzianej przez świadków tragicznych wydarzeń. W Siedlcach jest kilka miejsc upamiętniających właśnie tych ludzi. Czy były tam kolejne pokolenia Polaków, czy młodzi też pamiętają?

     Niewątpliwie jednym z takich miejsc jest Grób Nieznanego Żołnierza na cmentarzu wojennym. Ludzie chętnie odwiedzali to miejsce. Dało się usłyszeć modlitwę najmłodszych siedlczan i tłumaczenie rodziców po co i dlaczego tam są... Przy grobie zarówno 1, jak i 2 listopada nie było pusto.

    Innym miejscem jest pomnik Dzieci Zamojszczyzny znajdujący się na cmentarzu centralnym. To miejsce odwiedzano całymi rodzinami. Nie tylko, dlatego że znajduje się ono na środku nekropolii, ale także ze względu na historię jaką przypomina. Dziećmi Zamojszczyzny określano dzieci mieszkające na ziemiach zamojskich, które podczas II wojny światowej objęto przymusowymi wysiedleniami, w celu założenia tam nowych osad dla ludności niemieckiej. Wiedza o tragicznych losach oddzielonych od matek dzieci nadal przekazywana jest kolejnym pokoleniom. Pamięć o tych wydarzeniach nie zniknie nigdy – świadczą o tym dziesiątki zapalonych zniczy i zadumane twarze Polaków.

    Listopadowa pamięć siedlczan, objęła także zlokalizowane również na cmentarzu centralnym miejsce upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Tragedii Smoleńskiej. Tu rany nadal są otwarte, nadal żywa pamięć wywołuje drgnienia serc. Znicze płoną do dziś...

   Pięknym gestem pamięci wobec przeszłych czasów jest zbiórka na rzecz
pomników wymagających renowacji organizowana przez Siedleckie Towarzystwo Samorządowe.

   – Każda złotówka dana na ten cel jest korzystna – dla wszystkich, dla pokoleń, bo te perełki architektury zostaną dla potomnych – powiedziała Jadwiga Barczak, która kwestowała na renowację pomników. Podczas tegorocznej akcji zebrano ponad 20 tys. złotych.

    Pamięć o tych, którzy odeszli jest wyrazem naszego człowieczeństwa. Należy się ona naszym bliskim: rodzinie, przyjaciołom, ale także tym, którzy cierpieli niewinnie i umierali za naszą wspólną Ojczyznę.

Numer: 2012 45   Autor: Kamila Jachimczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *