Powiat edukacyjny

Kto jak nie Michał Elwiro Andriolli – malarz, grafik i ilustrator, a jednocześnie polski patriota i bojownik mógł zostać patronem Liceum Plastycznego przy Zespole Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim… Ale stało się to dopiero po 20 latach istnienia szkoły. Za późno? Jeśli tak, to tylko dlatego, że Andriollego mińszczanie znali tylko ze wstydliwych ruin willi, a jego olejny portret w pałacu Dernałowiczów był tylko symbolem zapomnianej sławy…

Fajans Andriollego

Idea wyboru patrona urodziła się przed rokiem, może dwoma, a uroczyste wręczenie aktu nadania imienia nastąpiło 12 października 2012 r. podczas powiatowego święta edukacji, które sprytnie połączono z obchodami 20-lecia utworzenia Liceum Sztuk Plastycznych.
Zaproszono znamienitych gości z MEN, MON, ZNP, ŻW, MDK, KPP i PSP, by wymienić tylko najbardziej rzucających się w oczy kamery. Także byłych dyrektorów ZSE – Franciszka Karkosę i Stefana Stępniewskiego, a z klubu absolwentów Stanisława Puchtę i Elżbietę Wąsowską oraz Annę Groszek kończącą w1969 roku szkołę promocji i reklamy.

Niespodzianką był delegat otwockiego PTTK Robert Lewandowski, który przypomniał założenia projektu o ziemi Andriollego i podarował szkole portret patrona. 
Był on mężczyzną zawsze w sile wieku, bo zmarł, mając zaledwie 57 lat. Przez ten czas mieszkał w 12 miejscach, w tym na zesłaniu w Wiatce i 6 lat w podmińskim Stasinowie, gdzie obecnie dogorywa jego willa. Po rodzinnej tragedii już tu nigdy nie wrócił, zajmując się w Otwocku tworzeniem świdermajera, czyli ozdobnych willi dla turystów.

W historii polskiej sztuki Andriollego rozpoznajemy głównie po ilustracjach do pierwszego wydania Pana Tadeusza A. Mickiewicza, Starej baśni J. I. Kraszewskiego, Meira Ezofowicza E. Orzeszkowej, Marii A. Malczewskiego czy też przekładów Romea i Julii W. Szekspira.

Patron więc godny, a szkoła mu pasująca. Nic więc nie stało na przeszkodzie, by dyrektor Elżbieta Wieczorek odebrała akt nadania i wraz z władzami powiatu odsłoniła płaskorzeźbę Andrzeja Sołtysiuka z wizerunkiem patrona.
Przyszedł i czas na wręczenie nagród starosty mińskiego wyróżniającym się dyrektorom i nauczycielom powiatowych szkół. Otrzymała ją Elżbieta Wieczorek, a po niej Maria Ostaszewska, Anna Padzik i Aldona Zgutka, Marzanna Kurowska i Anna Ościłowska, Elżbieta Zelwowiec i Leszek Radomski Izabela Chłopik i Marlena Pustoła, Witold Ołdakowski, Joanna Dębowska-Kępczyk Agata Winczaruk, Augustyn Kmiecik, Małgorzata Laskowska, Ewa Dapczyńska, Sławomira Aksamitowska-Michalik i Piotr Mróz oraz Agnieszka Bandurska.

Okazało się, że są także nagrodzeni przez kuratora oświaty. W tym roku na ponadstarościańskie uznanie zasłużyli dyrektorzy – Małgorzata Beczek i Tomasz Płochocki. 

Jak zwykle przy takich okazjach nie zapomniano o przyjaciołach i sponsorach szkoły, honorując głównie darczyńców… ekonomicznych. I słusznie a także zgodnie z nazwą szkoły, gdzie rachunki są ważniejsze od filantropii medialnej. Podobnie riposty szefa ZNP w tzw. obronie nauczycieli, które przy okazji takiego święta pasują KN do wolnego i elastycznego rynku pracy. Przez takie momenty z porcelanowej rocznicy Plastyka tworzył się mało plastyczny fajans.

Artystyczną oprawą uroczystości zajął się szkolny zespół wokalno-muzyczny pod kierunkiem Romana Wachowicza. Na tyle udaną, że po wykonaniu znanych pieśni patriotyczno-popowych część publiczności rzucała artystkom kwiaty. Zapachniało wielką sceną, ale tylko na kilka chwil…

PS. Na reportaż filmowy z powiatowego święta DEN i 20-lecia LP zapraszamy do TV Co słychać?

Numer: 2012 42   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *