Wójtowie i burmistrzowie jak mantrę powtarzają, że jeśli nic się nie zmieni w finansowaniu oświaty, samorządy czeka inwestycyjny zastój. W Dobrem również zauważono tej problem…

Płynne niepokoje

Płynne niepokoje

Dobrscy radni w dokumencie skierowanym do najważniejszych instytucji w państwie negatywnie oceniają sytuację finansową samorządu. Stwierdzają, że płynność finansowa gminy jest zaburzona w głównej mierze z powodu wadliwego finansowania oświaty. Subwencja oświatowa w 2019 roku pokryła zaledwie 60% wydatków. Zwykle pokrywano resztę wpływami z podatku dochodowego, ale po obniżeniu jego stawki oraz zwolnieniach dla osób poniżej 26 roku życia będzie z tym problem.
Czy płynność finansowa gminy Dobre jest zagrożona? Z takim pytaniem od razu wystąpił Sławomir Wierzba. Z ust wójta Tadeusza Gałązki usłyszał, że samorządowi nie grozi żadna zapaść, ale gmina w obecnej sytuacji traci pieniądze. Rozwiał też wątpliwości Krzysztofa Laskowskiego na temat dodatkowych kosztów, jakie poniosą szkoły w związku z koronawirusem. Nawet one nie wstrząsną finansami gminy.
Chodzi więc o to, jak sumowała Hanna Wadas, aby dać sygnał o problemach, z jakimi zmaga się dobrski samorząd. Warto dodać, że Dobre poszło śladem innych gmin, które także z trudem radzą sobie z obniżonymi wpływami z PIT.

Numer: 41/42 (1201/1202) 2020   Autor: (łk)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *