Kalejdoskop

Miły prezent na gwiazdkę dostali strażacy z Okuniewa. Dzięki dofinansowaniu z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pozyskali nową moto-pompę. To dopełnienie tegorocznych obchodów stulecia jednostki, której jesteśmy i my winni prezent. Fakt, po sierpniowym jubileuszu pokazaliśmy w naszym tygodniku i CsTV niemal wszystkie świąteczne parady, mowy i dekoracje.

Okuniew z pompami

Na święta odłożyliśmy dodatki, czyli pokaz sikawki parowej straży ogniowej z 1908 roku i galę rocznicową w hotelu Świerk.

Niemal wszyscy poszli oglądać rozruch parówki wykonanej w zakładach Busch Bautzen w Hamburgu, którą odrestaurowali strażacy JRG-2 Komendy Miejskiej PSP m.st. Warszawy. Warto wiedzieć, że była używana do zakończenia II Wojny Światowej, a do stolicy trafiła z Żyrardowa. Po wojnie przekazana została do Muzeum Warszawskiej Straży Pożarnej.

Była ciągniona przez parę koni, a ciśnienie robocze pary 10 at wytwarzane jest w kotle o pojemności 70 litrów. Załogę pojazdu stanowi ośmiu ludzi – dowódca, woźnica, maszynista, palacz i czterech strażaków. Gdy przewidywany czas dojazdu do pożaru wynosił do 10 min, ogień pod kotłem należało rozpalić jeszcze w strażnicy. Jeśli dojazd miał trwać dłużej, rozpalano na miejscu akcji.

Już w hotelu świętowano nie tylko jubileusz OSP Okuniew, ale całej rodziny strażackiej. Uczestnicy uroczystości otrzymali pamiątkowy folder, w którym przedstawiono dorobek i rys historyczny jednostki jej orkiestry dętej od 1918 r wraz z okolicznościowym medalem. Goście obejrzeli także film promujący OSP Okuniew. 

Numer: 51/52 (1107/1108) 2018 Autor: (jaz)Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *