Powiat przyrodniczy

Blisko 2,5 tysiąca zespołów z ponad 500 szkół gimnazjalnych i średnich w Polsce walczyło w I etapie drugiego już konkursu wiedzy o lasach Europy „YPEF – Młodzież w lasach Europy”. Wśród nich znalazło się 27 drużyn z powiatu mińskiego. Niestety, do fazy krajowej przejść mogła tylko trójka najlepszych  z terenu działania każdej regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Nasi uczestnicy, mimo wysokich wyników, musieli więc ustąpić miejsca uczniom z Warszawy

Obcy finał

Powiat przyrodniczy / Obcy finał

Młodzież w lasach Europy to międzynarodowy konkurs, który sprawdzić ma wiedzę uczniów na temat leśnictwa na naszym kontynencie. W pierwszym etapie zadaniem uczestników było przeczytanie 150-stronicowego tekstu, zapamiętanie jak największej ilości wiadomości i przelanie swojej wiedzy na papier podczas testu. Pracować można było w 2- lub 3-osobowych grupach, co pozwoliło na podział zadań między członkami drużyny i konsultacje. Najlepsi mieli szansę na finał krajowy i nagrody w wysokości 10, 5 i 3 tysiące złotych, a później finał międzynarodowy.
Do fazy regionalnej zgłosiło się 27 zespołów z 5 powiatowych szkół – GiLo i GM-3 z Mińska, gimnazjum w Kałuszynie, a także ZS w Siennicy oraz Żakowie. W progach Macierzanki witała ich dyrektorka Jadwiga Ostrowska-Dźwigała, wicestarosta Krzysztof Płochocki oraz koordynatorzy konkursu – nauczycielka Ewa Szmidt oraz Jacek Wąsowski i Robert Milewski z mińskiego nadleśnictwa.
– Poznaliście właściwe praktyki ochrony lasów; przekonajcie teraz innych, że las to miejsce aktywnego wypoczynku – mówił Płochocki, życząc uczestnikom powodzenia w pierwszym etapie. Natomiast Robert Milewski cieszył się z tak dużej frekwencji i każdego uczestnika odznaczył tytułem „Przyjaciel lasu”, wierząc, że to dzięki nim w przyszłości polskie lasy zyskają spore uznanie w Europie.
Przedostanie się do etapu krajowego nie było łatwe, bo jak się okazało wymagało nie tylko wiedzy, ale i umiejętności współpracy.
– Interesujemy się kulturą innych narodów, lubimy podróżować, ale o lasach ludzie zwykle niewiele wiedzą – narzekał Milewski, twierdząc, że w tym etapie potrzebne będą wiadomości geograficzne, gospodarcze i ogólne m.in. o lesistości czy specyficznych typach siedliskowych. – Pytania są trudne i czasami sformułowane niejednoznacznie, na pewno z niektórymi będą problemy; członkowie grupy muszą się uzupełniać i udzielać odpowiedzi na zasadzie kompromisu – dodał.
– To głównie uczniowie z I klasy gimnazjum, a oni nie mają jeszcze umiejętności zapamiętywania długiego tekstu, a  więc może być trudno – nie pocieszała Ewa Szmidt.
Miejsca były zaledwie trzy i niestety naszym uczestnikom nie udało się ich zdobyć. Zwyciężyli uczniowie z Warszawy, którzy uzyskali 44 i 43 pkt na 50 możliwych. Z powiatu natomiast najwyżej uplasowała się Macierzanka, która z bilansem 35 pkt znalazła się na 11. miejscu rankingu. Zespół stworzyli: Justyna Piątkowska, Alicja Wąsowska i Mateusz Bontruk. Za nimi, z liczbą 31 pkt, znalazły się Aleksandra Paderewska, Urszula Kluczyk i Małgorzata Jackiewicz z GM-3, a trzecie w powiecie miejsce przypadło żakowianom – Jakubowi Stojakowi, Damianowi Zwierzowi i Patrycji Kot – którzy uzyskali 30 pkt.
Miejmy nadzieję, że w przyszłym roku nasi uczestnicy zdeklasują Warszawę i z kompletem punktów trafią na etap krajowy, a może nawet i międzynarodowy...

Numer: 2012 21   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *