Rajd weteranów szos

Klub Dawnych Motocykli „Magnet” i Miejski Dom Kultury w Mińsku Mazowieckim zapraszają na XII Rajd Weteranów Szos „MAGNET 2007”, który odbędzie się w dniach 1-3 czerwca br. już jako impreza o zasięgu ogólnopolskim

Dwunasty Magnet

Rajd weteranów szos / Dwunasty Magnet

Celem imprezy jest prezentacja sprawnych technicznie zabytkowych motocykli, rajd na orientację i regularność jazdy wg historycznych regulaminów oraz pokaz sprawności kierowców maszyn na tzw. gymghanie. Ponadto będzie to okazja do pokazania części dorobku polskiej techniki. W tym roku zorganizowana będzie także prezentacja historycznej grupy rekonstrukcyjnej CYTADELA.
- Mamy nadzieję, że popularyzacja tej problematyki wpisuje się w społeczną misję środków przekazu w sferze szeroko pojętej edukacji. Opieka medialna z waszej strony może dać dużo satysfakcji osobom zaangażowanym w ratowanie pozostałości zabytków polskiej techniki, która jest przecież ważnym elementem historii rozwoju każdego z nowoczesnych państw. Jednak w Polsce jest całkowicie ignorowana – apeluje do mediów Maciej Cichocki, prezes KDM MAGNET.
A dalej twierdzi, że wiedza oparta na faktach została zastąpiona stereotypami, niemal wyłącznie negatywnymi. Polska myśl inżynierska miała przecież wiele sukcesów w różnych dziedzinach. Młode i średnie pokolenia nie posiadają już żadnej wiedzy o polskich konstrukcjach: lotniczych, motoryzacyjnych, budowlanych, technologiach chemicznych czy elektrotechnicznych, zabytkowych a także tych światowej jakości, które udało się zrealizować przed II wojną światową. W przypadku produkcji motocykli zanikła zupełnie legenda marki Sokół. Organizatorzy rajdu zabytków techniki są przekonani, że jest to działanie wspomagające budowę współczesnego wizerunku kraju i może być elementem promocji polskiej kultury technicznej nie tylko na zewnątrz, ale także w równie ważnej tzw. promocji wewnętrznej.
Ciekawie wypowiedział się na ten temat dyrektor Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie prof. Marek Kwiatkowski „…odbudowa techniczna motocykla Sokół jest równie ważna jak restauracja dworku ziemiańskiego…”
Dorobek polskiej kultury technicznej zniszczyła II wojna światowa, wiedzę o nim ocenzurowała propaganda PRL, a jego odbudowę ograniczył system gospodarki planowanej centralnie. - Informujemy, że realizacja imprezy jest całkowicie niekomercyjna, oparta na pracy społecznej oraz środkach finansowych mińskiej rady, Miejskiego Domu Kultury i sympatyków – dodaje dyrektor MDK Elżbieta Kalińska.

Numer: 2007 22   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *