Inauguracja MUTW

Mińscy studenci trzeciego wieku mają za sobą już 10 semestrów nauki, a mimo to, nie kończą edukacji. W czwartek, 4 października rozpoczęli kolejny, szósty rok akademicki. I wszystko wskazuje na to, że będzie to semestr wyjątkowy, bo ich najważniejsza praca pisemna już czeka na ocenę...

Sięgną dalej

Do sali MDK, gdzie odbywała się inauguracja nowego roku akademickiego Mińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku ciężko było wejść. To przez niegasnące zainteresowanie uczelnią przez mińskich seniorów. W tym roku na listę słuchaczy wpisało się już 120 osób, a docelowo ma ich być nawet 160. I nie ma, co się im dziwić, bo prowadzące MUTW stowarzyszenie staje na głowie, by studentom trzeciego wieku zapewnić atrakcyjne zajęcia.
Potwierdziło się to również podczas inauguracji, bo gdy tylko ucichła melodia Hymnu Państwowego i Gaudeamus Igitur, mikrofon przejęła prof. dr hab. Ewa Kozdroń. Zgodnie z trwającym europejskim rokiem aktywności osób starszych jej wykład uświadomić miał seniorom jak ważny jest ruch, bo to on właśnie wpływa pozytywnie na zdrowie. Aktywność ruchowa musi być tylko odpowiednio dobrana, by nie była udręką, a sprawiała przyjemność. A jeżeli dołączyć do niej zdrową dietę i unikanie stresu, to przepis na zdrowie gotowy.
Mińscy studenci MUTW na brak ruchu narzekać nie mogą. Program tegorocznych zajęć mają obfity nie tylko w wykłady ze znanymi ludźmi nauki i polityki, jak np. Józef Oleksy czy Longin Pastusiak, ale również w wycieczki i ćwiczenia.
– Zaczynamy od mocnego uderzenia – niedługo grupa 50-osobowa pojedzie do Sandomierza. Planujemy również  wyjazd do Nałęczowa, Ciechanowic i wycieczki po najbliższych okolicach – Kałuszyn-Mrozy czy Dobre-Stanisławów. Udało nam się również dostać się do Centrum Nauki Kopernik. Na miejscu natomiast dla studentów uruchomiliśmy gimnastykę rehabilitacyjną, która okazała się rewelacją. Dzięki wójtowi mińskiej gminy Antoniemu Piechoskiemu zakupiliśmy przyrządy do ćwiczeń. Zbieramy także grupy na informatykę, w planach mamy też comiesięczne wyjazdy do teatru, jeśli uda się zebrać potrzebne fundusze – wylicza prezes stowarzyszenia „Radość Trzeciego Wieku”, które prowadzi MUTW. Zapytany natomiast o prace dyplomowe studentów, którzy wszak mają już za sobą 5-letni okres nauki odpowiada, że najważniejsza praca czeka właśnie na ocenę.
Napisali jedną wspólną pracę, czyli projekt do ministerstwa pracy i polityki społecznej o dofinansowanie działalności w partnerstwie z Mrozami. Projekt dotyczył będzie edukacji osób starszych i integracji, a w jego realizacji MUTW wspierać będzie mroziańskie GCK. Jeżeli zostanie rozpatrzony pozytywnie, studenci trzeciego wieku nie tylko z Mińska mogą być pewni, że nowy rok akademicki będzie wyjątkowy.
Tak wyjątkowy jak sama inauguracja, bo oprócz momentów wzniosłych nie zabrakło na niej i wrażeń artystycznych. Na scenie pojawił się bowiem międzypokoleniowy zespół Razem z Kałuszyna prowadzony przez Ewę Wąsowską. Przebrani w barwne stroje artyści zachwycili słuchaczy wiązanką ludowych utworów, za co należały im się gromkie brawa.
I choć z przyczyn służbowych zabrakło burmistrza, to studenci trzeciego wieku nie mogli poczuć się zapomniani. Władze reprezentował przewodniczący miejskiej rady Dariusz Kulma, a z nim  radni – Waldemar Mirecki i Wanda Rombel – stała słuchaczka MUTW-u. Do studentów trafił również burmistrzowski list, w którym Jakubowski chwali ich cenny potencjał, szeroki zasób zawodowych oraz życiowych doświadczeń i chęć do pogłębiania wiedzy. - Pokazaliście, że po radość z życia można sięgać w każdym jego etapie, a przy tym jeszcze czerpać z tego wymierne korzyści – napisał burmistrz, życząc słuchaczom zapału do pracy oraz satysfakcji z sukcesów w nauce i działalności społecznej.
W tym roku radości studentów MUTW może być więcej niż dotąd. Wszystko zależy od oceny ministerstwa ich pierwszej studenckiej pracy pisemnej – projektu wartego tysiące złotych.

Numer: 2012 41 Autor: Justyna Kowalczyk