Mińsk festiwalowy

W sobotę 15 września 2012 r. już ósmy raz usłyszymy nad Srebrną, a dokładnie trzeci raz na Starym Rynku swojskie granie i śpiewanie. Zobaczymy tradycyjne tańce i pysznie kolorowe stroje zespołów ludowych od gór aż po morze. Poczujemy też zapach świeżego chleba i tradycyjnego jadła. Przywiozą je gospodynie z kilkunastu etnoregionów Polski. Słowem czeka nas znowu pasjonująca rewia folkloru i darów ziemi

Ósme dary

W tym roku planujemy imprezę na jeden sobotni dzień, ale za to trwającą 10 godzin ludową biesiadę z chlebem jako symbolem i pokarmem stricte powszednim.
Na dobry początek o 11.30 wystąpi zawsze podziwiana kałuszyńska Kasianiecka w programie obrzędów weselnych, którymi wygrała III miejsce w Węgrowie. Pierwsza część festiwalu (od 12.15) to głównie konkursy dla ludowych artystów, którzy z całej Polski przyjadą do Mińska z pieśnią, tańcem i muzyką. Prezentacje zespołów i śpiewaków oceni nasze jury i... kierownicy zespołów. To nowy wymóg regulaminu, ponieważ chcemy pełniejszej demokracji konkursowej i zarazem włączenia zespołów do pełniejszego obserwowania sceny. W tym roku wystąpi na niej ponad 30 zespołów i prawie 30 solistek i solistów. Zanosi się więc na co najmniej 6-godzinny koncert.
Przygotujemy także to, co najbardziej lubicie – festyn ludowy z udziałem wybranych piekarni oraz ze stołami chlebowymi naszych gości, którzy przywiozą do Mińska zdrowe pieczywo oraz znakomitości własnej, regionalnej spiżarni i kuchni. Będzie więc można smakować do woli i za grosze, bo mamy już zgłoszonych ponad 20 smakowitych stołów chlebowych. Tak nasyceni możemy podziwiać lub kupować wyroby artystów ludowych oraz skorzystać z oferty promujących się instytucji, stowarzyszeń i firm. Także z bufetów i darów stołów gospodyń.
Cały czas będzie więc trwała biesiada chlebowa podsycana występami zespołów i kapel ludowych oraz wizytami niespodziewanych, a ważnych gości...
Druga cześć festiwalu (po 18.00) też będzie miała swoje szlagiery. Zanim na scenie wystąpią laureaci konkursu estradowego OD ZIARENKA DO BOCHENKA, zagrają biesiadnie do tańca połączone kapele, goście zatańczą poloneza na co najmniej osiem dziesiątek par oraz nagrodzimy najsmaczniejsze stoły chlebowe.
Zwycięzcy konkursów otrzymają statuetki MIŃSKIEJ BOCHNY, a wszyscy uczestnicy festiwalu – nagrody pieniężne, prezenty i pamiątki z Mińska – w sumie 20 tysięcy złotych.
Nie zabraknie występów specjalnych. Będą koncerty zespołów muzyki tradycyjnych, zobaczymy chór LIRA ze Stanisławowa pod batutą Eryki Dobosiewicz, etno-rewię RAJBY KURPŚOSKIE połączonych zespołów ludowych z Myszyńca i Rozóg oraz koncert piosenek kabaretowo-tanecznych zespołów Radojewiczanie, Wspomnienie i Wrzosowianie. Po ogłoszeniu wyników konkursów zobaczymy popisy laureatów, a na deser serwujemy już tradycyjną biesiadę taneczną. Z kim? To jeszcze niespodzianka... Nowością festiwalu będzie konkurs dla amatorów ludowych pieśni, a nasze VIP-y ocenią i nagrodzą potrawy regionalne.
Wszystko na Starym Rynku w Mińsku Mazowieckim, by to historyczne miejsce ożywiać folklorem i po to, by nasi goście czuli się podczas Festiwalu jak w wielkiej rodzinie połączonej ludową tradycją i szacunkiem dla darów ziemi.
Organizatorem VIII Festiwalu Chleba jest FUNDACJA MIVENA. Wspiera ją Agencja Wydawnicza PRO-MIN, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Powiat Miński, Miasto Mińsk Mazowiecki, Gmina Mińsk Mazowiecki oraz instytucje i firmy z regionu Mazowsza, których marki i stoiska znajdziemy na plakatach, festiwalowym placu i na łamach patronów medialnych.
A są nimi w tym roku tradycyjnie Tygodnik Co słychać? i portal minskmaz.com. Pierwszy raz festiwal odwiedzi TVR, czyli telewizja rolnicza, a będzie transmitować na cały świat telewizja Co słychać?
Do miłego zobaczenia w sobotę 10 września z pieśnią na ustach i chlebem na stole.
O nowościach informujemy na naszej witrynie – www.co-slychac.pl oraz www.mivena.pl – w zakładce Festiwal Chleba. Tam również znajdzie się szczegółowy program naszej rewii folkloru i darów ziemi.

Numer: 2012 37 Autor: J. Zbigniew Piątkowski