Matura 2012

W zeszłym roku maturzyści po raz pierwszy obowiązkowo zdawali egzamin z matematyki. Królowa nauk okazała się mało łaskawa i tylko 3 szkoły w powiecie mogły pochwalić się wysokimi wynikami, mieszczącymi się w 6 staninie. W tym roku było o wiele lepiej, matematyka w końcu przestała straszyć...

Już nie straszy

Matura 2012 / Już nie straszy

W maju br. nad arkuszami egzaminacyjnymi głowiło się dokładnie 1105 abiturientów z powiatu mińskiego. Ósma edycja nowej matury z polskiego przyniosła im wypracowanie z Dziadów lub Lalki i Ludzi bezdomnych – na poziomie podstawowym, a na rozszerzeniu – analizę wierszy Kochanowskiego i Osieckiej bądź interpretację opowiadania Idy Fink – Ukrainki, przebywającej w latach 1941-42 w getcie. Królowa nauk zgotowała im natomiast funkcje, logarytmy, równania i nierówności, ciągi, wielomiany i oczywiście geometrię. Efekty –  niezachwycające, bo o ile z matematyki nasi maturzyści ze średnim wynikiem 55,5%. nieco wyprzedzili kolegów z Mazowsza (55%), a nawet całego kraju (52%), to już w przypadku ojczystego języka średnia 53,9% plasuje nasz powiat poniżej średniej mazowieckiej (61%), nie mówiąc już o krajowej (58,5%).
Nie ma jednak co narzekać, bo drugie maturalne spotkanie z matematyką było o wiele lepsze i prawie każda szkoła w powiecie pochwalić się może wyższą średnią punktacją z tego przedmiotu. Nadal jednak jest on nie do przeskoczenia dla maturzystów z sulejóweckiego LO dla dorosłych oraz uzupełniającego liceum i technikum w mińskim CKU.
W ogólnym rankingu szkół koroną najlepszej w poszczególnych przedmiotach wymienia się Liceum Ogólnokształcące im. PMS oraz Zespół Szkół Ekonomicznych. Uczniowie Macierzanki najlepiej poradzili sobie z matematyką, zdobywając wysoki średni wynik – 86,3%. A wszystko dzięki bezbłędnym maturzystom ­-  Patrycji Piotrowskiej,  Jakubowi Ślusarskiemu, Łukaszowi Rżysko, Przemyłsawowi Parolowi, Kamilowi Stokowskiemu, Mateuszowi Kościeszy, Kamilowi Królakowi, Grzegorzowi Nowakowskiemu i Sylwii Szczepańskiej, którzy podstawowa maturę zdali na 100%. Zaraz za nimi na trzech miejscach uplasował się  Ekonomik – kolejno ogólniak, liceum profilowane  i technikum – średnia 82,3; 80  i 78,2 procent.
Ojczysty język to już jednak domena Ekonomika, który zajmuje dwa pierwsze miejsca. Najlepsi byli licealiści z ogólniaka, uzyskując średnią72,7% To zasługa bezbłędnych dziewcząt – Iwony Padzik i Elizy Bartnickiej, a także skutecznej na 98% Pauliny Gąsior, którym niestraszny był poziom rozszerzony. Zaraz za nimi znaleźli się koledzy z liceum profilowanego ze średnią 68,1% Macierzanka ze średnią 66,3% zajmuje w tym rankingu dopiero trzecie miejsce. Na szarym końcu tabeli jest natomiast liceum profilowane w Mechaniku (44,4%) oraz liceum dla dorosłych i liceum profilowane w Sulejówku (42,1 i 31 procent).
W tym roku na maturzystów czekała niewielka zmiana w sposobie zdawania z języka angielskiego, która zniosła podział na poziomy w wersji ustnej egzaminu. Oznaczało to, że każdy uczeń zdawał na jednakowym poziomie. Za 3 lata podział zniknie również w formie pisemnej tego egzaminu, ale za pewne nie będzie to przeszkodą dla licealistów z Ekonomika, którzy są najlepszymi w powiecie anglistami. Zdobywając średnio 90,2%, o punkt procentowy wyprzedzili Macierzankę, która jednak już w średniej ze wszystkich języków lepsza jest od ZSE o 0,08%. Trzecia pozycja w powiecie również należała do Ekonomika, którego licealiści profilowani zdobyli średnio 84% z egzaminu. Najgorzej natomiast z angielskiego poszło dorosłym z sulejóweckiego LO (36,8%), technikom z CKU (26%) oraz uczniom liceum profilowanego w Sulejówku (25,3%).
Wyniki tegorocznych matur to dla dyrektorów i nauczycieli wielu szkół powód do dumy. Cieszyć mogą się pedagodzy z Macierzanki i Ekonomika, gdyż ich uczniowie są najlepszymi licealistami w powiecie. Trzecie miejsce wśród liceów zajmują Salezjanie, którzy poprawili swoje wyniki z matematyki. Ranking ten zamykają maturzyści z Janowa, gdzie zdawalność wynosiła 46,51%, ale dyrekcja cieszy się z indywidualnych osiągnięć m.in. Anny Siekierko, Mateusza Pskieta, Natalii Koseskiej czy Konrada Góreckiego. W Budowlance natomiast, która wśród techników zajmuje drugą pozycję, dyrektorka Małgorzata Beczek za wysokie wyniki chwali klasę wojskową i cieszy się, że nowe metody nauczania z programu RUN przyniosły pozytywne efekty.
Matura 2012 po raz kolejny zweryfikowała wiedzę i poziom nauczania w powiatowych szkołach. Test pozytywnie zdał Zespół Szkół Ekonomicznych, któremu po piętach depcze liceum z Pięknej. Niestety, wciąż najgorzej z maturą radzą sobie dorośli i profilowi licealiści z Sulejówka oraz profilowi a Mechanika, ale nie zachwycają również tegoroczne wyniki Janowa, Siennicy i Mrozów. Mają rok, by się poprawić...

Numer: 2012 30   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *