Kałuszyn gospodarczy

W przedsięwzięciach gospodarczych gminy Kałuszyn problem sanityzacji należy do priorytetowych. Pod koniec grudnia 2007 roku opracowany został optymalny wariant rozwiązania gospodarki ściekowej dla całej gminy. Na sesji Rady Miejskiej burmistrz Marian Soszyński złożył radnym i sołtysom obszerną informację na ten temat

Nowe ścieki

Kałuszyn gospodarczy / Nowe ścieki

Gminę Kałuszyn tworzą miasto i 28 sołectw rozłożonych na powierzchni około 95 km2 oraz zamieszkałych przez prawie 6.300 osób. Są to tereny głównie rolnicze, o słabej strukturze gleby. Wszystkie sołectwa i miasto zaopatrywane są w wodę komunalną ze stacji uzdatniania w Garczynie Dużym, Kałuszynie i Sinołęce. Gmina posiada oczyszczalnię ścieków w Olszewicach o przepustowości 500 m3 na dobę, odbierającą ścieki z Kałuszyna, Olszewic i Patoka. Oczyszczone ścieki odprowadzane są do rzeki Witówki. Natomiast w Sinołęce przepustowość oczyszczalnie wynosi tylko 54 m3 na dobę i obsługuje ona około 230 osób zamieszkałych w blokach spółdzielni mieszkaniowej. Po oczyszczeniu ścieki zrzucane są do rzeki Gawroniec spływającej do Kostrzynia.
W lutym 2008 roku Rada Miejska przyjęła program sanityzacji gminy w oparciu o kanalizację grawitacyjną i podciśnieniową. Program zakłada zmodernizowanie oczyszczalni ścieków w Olszewicach i Sinołęce oraz wybudowanie oczyszczalni w Nowych Groszkach – 24 m3/d, Gołębiówce – 16 m3/d i Milewie - 40 m3/d oraz wybudowanie około 170 oczyszczalni przydomowych na terenach zabudowy kolonijnej. Plan zakłada również ułożenie około 28 km kanalizacji grawitacyjnej, 12 km kanalizacji ciśnieniowej oraz wybudowanie 11 lokalnych przepompowni ścieków. Udział gospodarstw domowych obsługiwanych przez przydomowe oczyszczalnie ścieków kształtowałby się w granicach 20%. Koszt inwestycji wyniesie w granicach – bagatela – 12 mln złotych.
Burmistrz proponował dokonanie ponownej analizy programu sanityzacji pod kątem zmniejszenia długości sieci i zminimalizowania jałowych przepływów, czyli urealnienia strony technicznej i zmniejszenia kosztów inwestycji oraz eksploatacji. Byłby to już VI wariant sanityzacji gminy, który winni opracować rzeczoznawcy techniczni. Potrzebne było tylko przyjęcie propozycji przez radnych.
Tymczasem radna Elżbieta Gójska sprzeciwiała się głosowaniu wniosku, gdyż nie obejmował tego porządek sesji. Jednak 11 radnych poparło w głosowaniu propozycję burmistrza, a 2 wstrzymało się od głosu. Z tego wynika, że gmina główne prace sanityzacji zrealizuje w następnym okresie finansowania unijnego przypadającego na lata 2014-2020. (fz)

Numer: 2012 30





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *