Cegłów biblioteczny

Gminna Biblioteka Publiczna w Cegłowie jest jak dotąd jedyną ostoją kultury na terenie gminy. To na jej barkach spoczywa dbanie o kulturalny rozwój mieszkańców, promocja lokalnych talentów i ochrona historii przed zapomnieniem. I choć pracownicy biblioteki do swojej dyspozycji mają tylko niewielki budynek, to oryginalnych i nowoczesnych pomysłów im nie brakuje

Region w sieci

Cegłów biblioteczny / Region w sieci

Cegłowska biblioteka stworzyła ostatnio dla swoich czytelników coś, na co jak dotąd nie wpadła żadna tego typu instytucja w powiecie mińskim. To multimedialna czytelnia z regionaliami, dostępna w internecie. Do sieci wrzucili duży zbiór dokumentów, które wpisane zostały do katalogu on-line, tworząc tym samym zestaw ponad 1700 opisów – artykułów, dokumentów, broszur czy książek.
Witryna zawiera informacje z wielu dziedzin życia. Znaleźć na niej można historię gminy od 1939 roku z archiwalnymi zdjęciami i dokumentami, jak np. bilety z czasów carskich udostępnione przez państwa Zagańczyków czy paszport z 1912 roku ze zbiorów Alicji Branickiej. A opis ubarwiają relacje naocznych świadków działań wojennych na tym terenie czy fragmenty oryginalnych listów. W bazie znajdują się również aktualne informacje o gminie i wiadomości etnograficzne, jak: budownictwo, życie i praca, rodzina i tradycje, folklor i sztuka czy twórczość ludowych artystów. Do tego wszystkiego dołączono opisy miejscowości, przyrody i turystyki, wiadomości o lokalnych instytucjach, stowarzyszeniach, kołach gospodyń wiejskich, a także parafiach, zabytkach, oświacie i kulturze.
W internecie znaleźć można jedynie skróty wszystkich tych informacji, ale zainteresowani mogą zobaczyć ich rozszerzoną wersję w formie folderowej i multimedialnej w bibliotece. Z tej możliwości pod koniec czerwca skorzystali gimnazjaliści, którzy przybyli na zajęcia etnograficzne. Uczestniczyły w nich pierwsze i drugie klasy gimnazjum, zapoznając się m.in. z lokalnym budownictwem mieszkalnym i gospodarczym, dawnym wyposażeniem domów, ubiorami, gwarą i pracami domowymi oraz rolnymi. Obejrzeli też część dawnych narzędzi, np. żelazko na duszę, kijankę, czyli pierwszą pralkę, cieślicę, maglownicę oraz pieska do zdejmowania butów. Na końcu swoją wiedzę sprawdzili w specjalnym quizie, w którym najlepsi nagradzani byli wydawnictwami biblioteki.
Biblioteka dba jednak nie tylko o historię, ale i o promocję lokalnych, młodych talentów. Taką utalentowaną artystką jest 18-letnia Joanna Suszyńska, tegoroczna maturzystka, zafascynowana fotografią. W tym roku skończyła mińskie liceum na Pięknej i marzy jej się zawód fotografa. W niedzielę, 8 lipca swoje prace wykonane w ciągu ostatnich 2 lat zaprezentowała szerszej publiczności.
Zdjęcia Joanny przedstawiają przede wszystkim świat przyrody – maleńkie zwierzątka i ich zachowania lub fragmenty roślin. Obiektyw kieruje jednak również na cegłowskie zabytki, a szczególnie – na ich najciekawsze fragmenty. To urzekło widzów.
– Wszyscy byli oczarowani i mile zaskoczeni talentem młodej cegłowianki, i nich żałują ci, którzy dopiero teraz dowiadują się o wystawie od tych, którzy byli i chwalą – relacjonuje dyrektor GBP Danuta Grzegorczyk. I smuci się, że tak niewiele osób przeczytało informacje o tym wydarzeniu, bo było warto w nim uczestniczyć. Podczas wernisażu można było bowiem nie tylko obejrzeć prace Joanny i porozmawiać z nią na temat fotografii, ale i posłuchać kolejnego młodego artystę – grającego na saksofonie Karola Piątkowskiego. A że był to wieczór zdjęciowy, dyrektor GBP w imieniu wójta Marcina Uchmana przekazała autorce fotografii książkę „Sacrum ziemi mińskiej”, a od biblioteki – album „Cegłów na Mazowszu”.

Numer: 2012 30   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *