Powiat wirtualny

Ponad czterdzieści osób uczestniczyło w spotkaniu promującym i podsumowującym projekt e-usług dla mieszkańców powiatu mińskiego. Finisz okazał się pomyślny, co udowadniał sam starosta Tarczyński, naczelnik Artur Gajowniczek i przedstawiciele firmy MakoLab, nie stroniąc od promocji swych usług

Finisz e-usług

Powiat wirtualny / Finisz e-usług

Zebrani wysłuchali informacji o źródłach finansowania projektu. Starosta omówił główne założenia, a także korzyści dla regionu i jego mieszkańców płynące z wdrożenia e-usług.
Z kolei Artur Gajowniczek, koordynator projektu ze strony starostwa, zaprezentował unijny kontekst projektu, a także podstawowe fakty i liczby związane z jego realizacją. Omówił również funkcjonalności i możliwości poszczególnych e-usług utworzonych w ramach projektu. Spory czas poświęcił nowym możliwościom na stronie internetowej, czyli wizualizacjom atrakcji i zwiedzaniu dzięki wyznaczonym szlakom turystycznym.
Szczególnym momentem spotkania było wręczenie podziękowań pracownikom urzędów gmin i miast powiatu mińskiego, którzy koordynowali pracę ekip fotograficznych i filmowych na swoim terenie. I tak starostwo wsparli zarówno sekretarze gmin – Lilla Zgódka z Latowicza czy Magdalena Sulich z Mrozów, jak i oddelegowani pracownicy – Kamila Juśkiewicz i Grzegorz Kowalczyk z Mrozów, Piotr Wojciechowski z Mińska, Kinga Sadowska z mińskiej gminy, Renata Malinowska z Sulejówka, Edyta Przybułek z Kałuszyna, Arkadiusz Chabiera z Cegłowa, Aneta Chmielewska z Dębego Wielkiego Wielkiego, Bartosz Modrzejewski z Dobrego, Joanna Żyłkowska z Jakubowa, Stanisław Duszczyk z Siennicy, Tomasz Zdanowicz ze Stanisławowa oraz Michał Góras – szef Gminnego Centrum Informacji w Halinowie.
O doświadczeniach z realizacji projektu z punktu widzenia wykonawcy opowiedział Wojciech Zieliński, prezes MakoLabu, a na koniec uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań i przedyskutowania interesujących ich kwestii z pracownikiem firmy MakoLab, Pauliną Klazińską. Otrzymali również materiały informacyjno-promocyjne na płycie CD z opisem źródeł finansowania, założeń oraz funkcjonalności projektu.
Przypomnijmy, że powiat miński realizował projekt e-usług w pięciu nowych wymiarach. To e-rejestr stowarzyszeń i fundacji, e-biuro obsługi interesanta, e-tablica informacji kulturalnych i ogłoszeń oraz wspomniane e-zwiedzanie powiatu mińskiego i e-wizualizacja zabytkowych obiektów z gmin powiatu w wersji 3D, które umożliwiają wirtualne zwiedzanie.
Ponadto w ramach projektu zakupiono telebim, serwery z systemem bezpieczeństwa, rozbudowano lokalną sieć internetową, dzięki której uruchomiono bezprzewodowy dostęp do internetu na terenie dwóch lokalizacji w Mińsku Mazowieckim tj. w budynku mieszczącym się przy ul. Kościuszki 3 i w budynku przy ul. Konstytucji 3 Maja 16.
Istotną cechą portalu jest też dostępność wybranych elementów serwisów w wersji dla osób niedowidzących oraz anglojęzycznej.
Wartość zrealizowanej inwestycji to kwota ponad 700 tysięcy złotych, z których wkład własny powiatu mińskiego to tylko 105 tysięcy. Lwią część pokryło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Widać, że się opłaciło, ale mimo profesjonalnych deklaracji wykonawców, nie ustrzegli się oni błędów. Już na pierwszy rzut oka widać niedopracowane graficznie herbu gmin, ale można zamówić aktualności serwisu.
Nie ma zaś wszystkich organizacji pozarządowych w rejestrze NGO, a na e-tablicy nie zawarto wszystkich przejawów działalności gospodarczej.
Na pewno uwag będzie więcej, bo za takie pieniądze każdy mieszkaniec powiatu winien nie tylko korzystać, ale też informować o błędach.

Numer: 2012 27   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *