Szachy podstawowe

W sobotę, 26 maja odbył się turniej szachowy uczniów szkół podstawowych. Organizatorami było MTSz i salezjańska SP, która jako jedyna w Mińsku, wprowadziła naukę gry w szachy dla klas I-II. Jest to godna naśladownictwa decyzja, gdyż nauka gry w szachy pozytywnie stymuluje rozwój intelektualny dzieci

Grali u Salezjan

W turnieju wystartowało 41 dzieci w czterech kategoriach. W kategorii uczniów Szkoły Salezjańskiej zwyciężyła Marysia Zaborowska, przed Mateuszem Mullerem i Adamem Michalskim. Marysia okazała się również najlepszą szachistką turnieju. Kolejne miejsca w kategorii dziewcząt zajęły Kasia Zalewska z SP w Dobrem i Małgosia Krzewska z SP-1 w Mińsku. W kategorii chłopców z klas I-III pierwsze miejsce zajął Wiktor Wiergielski, również z „Jedynki” przed Mateuszem Mullerem i Nikodemem Jachimowiczem z SP w Wierzbnie.
Wśród najstarszych szachistów, z klas IV-VI, najlepszym okazał się Damian Koseski ze SP-2. Drugie miejsce zajął Mateusz Sobiepanek z SP w Dobrem, a trzecie Mateusz Nowicki z SP-5. Szczególne gratulacje należą się szachistom, którzy zdobyli nowe kategorie szachowe. Adam Michalski, Jakub Ślązak, Małgosia Krzewska i Emilka Miąskiewicz zdobyli IV kategorie szachowe, a Jeremi Mironiuk, Kamil Sitkowski, Jan Włodarek i Zuzanna Żuk – V kategorie szachowe.
Najlepsi zawodnicy w swoich kategoriach otrzymali dyplomy, medale i nagrody rzeczowe. Zwycięzcy w poszczególnych grupach otrzymali również torty ufundowane przez Cukiernię Janeczka. W ceremonii wręczenia nagród uczestniczył Grzegorz Dolata, który był fundatorem części nagród i który od dawna wspiera mińskie szachy. Podziękowania należą się wszystkim uczestnikom za sportową walkę oraz księdzu Ryszardowi Woźniakowi – dyrektorowi szkół salezjańskich za doskonałą organizację turnieju.

Numer: 2012 23 Autor: (jaz)