Kałuszyn memoriałowy

Przez dwa dni – 23 i 24 maja na boisku Orlika w Kałuszynie młodzi piłkarze szkół podstawowych i gimnazjów powiatu mińskiego w duchu sportowej rywalizacji uczcili pamięć swojego tragicznie zmarłego przed sześcioma laty kolegi,  Tomasza Chrościckiego

Szósty dla Tomka

Kałuszyn memoriałowy / Szósty dla Tomka

Tomek, absolwent szkoły podstawowej, potem uczeń gimnazjum w Kałuszynie, członek drużyny młodzieżowej OSP w Kałuszynie, zimą 16 stycznia 2006 r. pospieszył na ratunek młodszemu  chłopcu, pod którym zarwał się lód na jednym z warszawskich, parkowych jeziorek. Piętnastoletni Tomasz nie zawahał się, ale tłum gapiów nie potrafił znaleźć w sobie dość  odwagi, aby pomóc dwóm chłopakom walczącym o życie z lodowatą wodą, wyczerpaniem organizmu i łamiącym się pod każdym ruchem ciała lodem. Kiedy nadjechała pomoc medyczna, dla Tomka było już za późno, ale dzięki niemu młodszy chłopiec został uratowany.
22 sierpnia 2006 roku Tomasz Chrościcki został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP medalem za ofiarność i odwagę, a jego szkoły i miasto rokrocznie przypominają  kolejnym pokoleniom jego historię  dzięki zawodom piłkarskim.
W pierwszym dniu memoriału zagrały ze sobą szkoły gimnazjalne: Jeruzal, Grębków, Cegłów oraz gospodarze. W klasyfikacji końcowej  I miejsce zajęła drużyna  z Kałuszyna, II miejsce gimnazjum z Cegłowa, a III z Jeruzala. Królem strzelców w tej kategorii wiekowej został Damian Końca – reprezentant gospodarzy, a najlepszym zawodnikiem Igor Madziar – również z Kałuszyna.
W drugim dniu turnieju, w kategorii szkół podstawowych wzięło udział 7 drużyn: Cegłów, Jeruzal, Stanisławów, Janów, Grodzisk, Siennica i gospodarze. W klasyfikacji końcowej  I miejsce zajęła drużyna z Janowa, II miejsce drużyna Kaluszyna, a III miejsce SP ze Stanisławowa. Królem strzelców turnieju został Daniel Kozik ze szkoły w Jeruzalu, tytuł najlepszego bramkarza uzyskał Arkadiusz Noceń z Janowa, a najlepszym zawodnikiem turnieju został Karol Noiszewski  ze szkoły podstawowej w Kałuszynie.
Rodzice Tomka – Wiesława i Krzysztof Chrościccy wręczyli puchary i medale drużynom zwycięskim, zastępca  burmistrza Henryka Sęktas  udekorowała wicemistrzów, a dyrektorzy szkół – Maria Bartosiak i Marek Pachnik wręczyli nagrody za trzecie miejsca.
Statuetki króla strzelców fundowane przez OSP w Kałuszynie wręczyli przedstawiciele drużyny młodzieżowej OSP noszącej imię Tomasza Chrościckiego. Najlepszemu bramkarzowi gratulował prezes Klubu Victoria Kałuszyn – Dariusz Przybyłko.

Numer: 2012 22   Autor: (jaz)