Gotowi do zmian (3/2012)

„Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy” to projekt edukacyjny, w którym biorą udział uczniowie techników powiatu mińskiego. Dzięki temu ich start w dorosłe, zawodowe życie będzie dużo łatwiejszy

Informatyczna zachęta

Gotowi do zmian (3/2012) / Informatyczna zachęta

Trwa trzecia, ostatnia już edycja projektu edukacyjnego „Gotowi do zmian – młodzież szkolna na lokalnym rynku pracy” w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Projekt to wielka szansa na zawodowy start dla przyszłych absolwentów. Dzięki uczestnictwu w nim mają możliwość dodatkowego kształcenia, a tym samym dużo łatwiej później znaleźć pracę.
Jest to możliwe dzięki dodatkowym zajęciom pozalekcyjnym, m.in. zajęciom z informatyki. Dziesięciu uczestników projektu pod czujnym okiem Mirosława Paji – nauczyciela informatyki w Zespole Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Mińsku Mazowieckim, rozwija swoje umiejętności i zainteresowania, bo dla wszystkich z nich komputery to wielka życiowa pasja.
Podczas 36 godzin z informatyki uczniowie – jak sami podkreślają – poszerzają swoje umiejętności, poznają tajniki komunikowania się z klientem, uczą się bezpiecznych procedur laboratoryjnych.
– Uczniowie zyskują dodatkową wiedzę. Uczą się budowy i naprawy komputerów. Ćwiczą w znanym na całym świecie systemie CISCO. Po ukończeniu kursu zdają egzamin i otrzymują międzynarodowy certyfikat tej firmy – opowiada Mirosław Paja. CISCO początkowo zajmowało się jedynie produkcją urządzeń przeznaczonych do trasowania, jednak obecnie oferta obejmuje także zapory sieciowe, przełączniki, koncentratory, oprogramowanie wspomagające zarządzanie sieciami komputerowymi oraz wiele innych produktów i usług związanych z teleinformatyką.
Certyfikat potwierdzający ukończenie kursu otwiera wiele możliwości w znalezieniu chociażby wakacyjnej pracy.  Sami uczestnicy kursu również z entuzjazmem podchodzą do uczestnictwa w projekcie i dodatkowych zajęć.
– Wiemy, że ta dodatkowa nauka wiąże się z lepszą przyszłością. Na tych zajęciach nie tak przymusowych jak inne lekcje; z ciekawością dowiadujemy się nowych rzeczy, poznajemy coraz więcej – mówi jeden z przyszłych techników informatyków. Dodaje też, że dzięki projektowi uczestniczą w innych ciekawych zajęciach, jak chociażby zawodowy język angielski. Z niecierpliwością czekają też na zapoznanie się z programem AUTOCAD, a to nastąpi już wkrótce.
Po zakończeniu szkolenia przyszli informatycy będą gotowi do podjęcia pracy jako serwisanci IT, pracownicy helpdesk bądź administratorzy sieci.
Ostatnia już edycja projektu trwa. Przed młodymi ludźmi kolejne zajęcia edukacyjne, wyjazd integracyjny, praktyki zawodowe, wizyty w zakładach pracy oraz na warszawskich uczelniach.

Numer: 2012 17





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *