Wiedz więcej

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy, o negatywnych skutkach ekologicznych, społecznych oraz finansowych. Wyrzucając jedzenie marnujemy nie tylko produkt spożywczy. Bezużyteczne staja się wówczas wszystkie nakłady związane z jego produkcją, transportem, zakupem oraz przechowywaniem. Wytwarzamy więcej odpadów i zwiększamy emisje gazów cieplarnianych

Nie marnuj jedzenia

Wiedz więcej / Nie marnuj jedzenia

W Polsce marnuje się bardzo dużo żywności. Najczęściej do kosza wyrzucamy produkty, które szybko się psują, czyli chleb, ziemniaki i wędliny. Wiele jedzenia pozbywamy się również w skutek zbyt dużych i niezaplanowanych zakupów bądź złego sposobu przechowywania. Wyrzucanie przychodzi nam o tyle łatwiej, o ile nie musimy przywiązywać dużej wagi do domowego budżetu. Jednak – jak wskazują badania Federacji Polskich Banków Żywności – aż 2,5 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a 35% naszych rodaków twierdzi, że nie stać ich na posiłek zawierający mięso, drób albo ryby przynajmniej, co drugi dzien. To jeden z najgorszych wskaźników w UE.
Wyrzucona żywność ma negatywne skutki środowiskowe. Wpływa na zanieczyszczenie powietrza, gleby i wody, a także na marnotrawienie energii, surowców naturalnych, co może doprowadzić do poważnych kryzysów ekologicznych. Marnując żywność zwiększamy ilość śmieci, a już teraz szacuje się, że w tym roku Polskę zaleją aż 4 tony odpadów żywnościowych.
Energochłonna produkcja żywności, a tym bardziej jej marnowanie – przyspiesza zmiany klimatyczne. Metan pochodzący z gnijącej żywności jest nawet 20-krotnie groźniejszy gazem cieplarnianym niż dwutlenek węgla. Marnując jedzenie, marnujemy również wodę, używaną do jego produkcji. Tymczasem Polska ma jedne z najmniejszych w Europie zasoby wody.
Wyrzucenie do śmietnika niepotrzebnej żywności oznacza również bezsensowne marnotrawstwo prądu, zużytego w procesie produkcyjnym, a także potrzebnego do przechowywania i obróbki jedzenia. W naszych domach jednymi z największych pożeraczy energii są właśnie urządzenia związane z konsumpcją żywności: chłodziarko-zamrażarki, kuchenki, piekarniki i zmywarki.
Nasze myślenie może się zmienić. A wszystko dzięki kampanii „Nie marnuj jedzenia. Wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia”, która ma uświadomić konsumentom skutki marnotrawienia żywności i pomóc im nie tylko odpowiednio ją przechowywać, ale i przyrządzić specjalne dania np. z poświątecznych resztek. Te informacje znaleźć można na stronie wwww.niemarnuje.pl.

Numer: 2012 15





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *