W Macierzance

Od sztuki składania papieru, poprzez metody i sprzęty pomocne w nauce, aż po specjalistyczne prezentacje z chemii, fizyki, informatyki i matematyki – tego wszystkiego doświadczyć można było w ostatnią środę w mińskiej Macierzance. To tam prawie 130 gimnazjalistów z powiatu mińskiego i sąsiednich zebrało się na wiosennym pikniku naukowym

Piknik pasjonatów

W Macierzance / Piknik pasjonatów

Pikniki naukowe to część projektu Mazowieckie Centra Talentu i Kariery realizowanego przez MSCDN przy finansowym wsparciu EFS. Ogólnym założeniem programu jest podnoszenie efektywności kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie ich umiejętności i pomoc w obraniu właściwej ścieżki rozwoju. Wśród gimnazjalistów i uczniów szkół średnich cele te wypełniają Młodzieżowe Akademie Umiejętności, które oferują uczestnikom projektu dodatkowe zajęcia z chemii, fizyki, informatyki, matematyki i specjalistycznego angielskiego. Odbywają się one w siedmiu centrach talentu i kariery na Mazowszu, w tym właśnie w GiLo im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Mińsku.
To tam w środę, 21 marca liderka szkolna Anna Bujalska oraz kierowniczka rejonowa MCTiK Małgorzata Wachowicz ugościły młodych pasjonatów nauki z MAU, dając im możliwość pogłębienia zainteresowań i pasji oraz zaprezentowania realizowanych w ramach akademii projektów. Piknik stał się również idealną okazją, by się zintegrować i zachęcić gimnazjalistów Macierzanki do rozwijania swoich zainteresowań. Chętnych do udziały w pikniku nie brakowało, a tematyka warsztatów okazała się tak nietypowa, że aż jeszcze bardziej przyciągająca.
– To specjalne zajęcia, które mają rozwijać informatyczną, matematyczną i plastyczną kreatywność uczniów – mówiła dyrektorka Anna Bujalska. W programie znalazły się więc warsztaty, których w szkołach często brakuje, a prowadzili je trenerzy MAU z mińskiego oraz siedleckiego wydziału MSCDN-u.
Rozpoczęła Barbara Wierzchucka, starając się przekonać uczestników, że origami może nie tylko rozwijać zdolności manualne, ale być również nowoczesną metodą nauczania.  Dzięki tej – jak się okazuje – chińskiej sztuce składania papieru łatwo można stworzyć pięciokąt foremny, trójkąt równoboczny czy gwiazdy Froebela. Przekonali się o tym pasjonaci z MAU, którzy na warsztatach plastycznych tworzyli matematyczne origami, a także... oryginalne wielkanocne pisanki.
W tym czasie pozostali uczestnicy pikniku poznawali tajniki efektywnej nauki. Barbara Ołdak pomagała rozwinąć kreatywne myślenie przy zapamiętywaniu materiału poznanego na lekcji i przekonywała, że uczenie się może być ciekawe i przyjemne. Udowodnił to Marek Szczurowski, prezentując uczniom zalety interaktywnej tablicy, w którą zamienić można praktycznie każdą jasną i płaską przestrzeń. Jak się okazało, wystarczy zwykłą kredę zastąpić dotykiem, by rozwiązywanie matematycznych i ortograficznych zagadek stało się fascynujące.
Ostatnie godziny pikniku zarezerwowano dla uczniów, którzy stworzyli multimedialne prezentacje na interesujące ich tematy. Ci dzielili się więc swoją ponadprogramową wiedzą z chemii – o kwasach i nadtlenkach, fizyki – o obwodach elektrycznych i liniach produkcyjnych, informatyki – o wieży Hanoi, a także z matematyki – o sicie Eratostenesa, rekurencji, podzielności liczb, kombinacjach i tworzeniu statystyk.
Wiosenny piknik naukowy w Macierzance dał szansę uczniom spoza MAU spojrzeć na naukę z innego punktu widzenia. Jak sami przyznali, to była niezwykła i dlatego interesująca lekcja, której nie zapomną nigdy.

Numer: 2012 13   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *