Mińskie jubileusze

Gdy nad Srebrną pojawiły się głosy o powstaniu uniwersytetu dla seniorów, w Polsce istniało już 110 takich instytucji. Także w Mińsku Mazowieckim szybko zyskał on popularność. Aktualnie Miński Uniwersytet Trzeciego Wieku ma za sobą pierwsze 5-lecie i ok. 140 członków stowarzyszenia. Swój jubileusz studenci obchodzili w Tłusty Czwartek – 16 lutego, zapraszając do MSzA wszystkich, którzy wspierali i nadal wspierają ich działalność

Tłuste pięciolecie

Mińskie jubileusze / Tłuste pięciolecie

To za sprawą ówczesnej dyrektor MDK – Elżbiety Kalińskiej w 2007 roku nad Srebrną znalazło się miejsce dla wciąż aktywnych i głodnych wiedzy seniorów. Ideę utworzenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku wspierały również mińskie intelektualistki: Jadwiga Czajka, Maria Górska, Elżbieta Janke i Wanda Rombel, a także burmistrz Zbigniew Grzesiak. Natomiast dzięki organizacyjnej pomocy pracowników MDK – Elżbiecie Dunajewskiej, Iwonie Pleskot i  Monice Pszkit udało się wcielić ten pomysł w życie.
O nich wszystkich pamiętał prezes prowadzącego MUTW stowarzyszenia, który podczas jubileuszowych uroczystości z zapartym tchem wymieniał nazwiska założycieli, darczyńców i wykładowców. A ich lista jest długa. W ciągu 5 lat studenci mińskiego uniwersytetu wysłuchali ok. 40 wykładów, prowadzonych przez lokalnych pasjonatów jak np. Mariusz Dzienio, ludzi świata nauki i polityki – m.in. prof. Longin Pastusiak czy świata mediów – Tomasz Sianecki i estrady – Artur Andrus. Wsparcia natomiast MUTW udzielili burmistrzowie Grzesiak i Jakubowski, starosta Antoni Tarczyński oraz wójt mińskiej gminy Antoni Piechoski, a także dyrektorzy placówek samorządowych i lokalni biznesmeni. Do nich powędrowały słowa podziękowań, które wręcz natychmiastowo zripostowali.
– To nie przypadek, że jubileusz przypada właśnie na Tłusty Czwartek, to zapowiedź, że kolejne lata MUTW-u będą tłuste – wróżył burmistrz Jakubowski, przekazując studentom najnowsze wydawnictwo MZM, „Sacrum ziemi mińskiej”. Sklasyfikował ich jako osoby w wieku 50+, co optymistycznie odebrał wójt Piechoski, prosząc o przyjęcie do grona studentów i życząc wielu kolejnych rocznic. Życzenia złożyła również Emilia Piotrkowicz  – w imieniu starosty Tarczyńskiego, a także dyr. MDK Hanna Markowska, dyr. MBP Teresa Sęktas-Chanke i dyr. MZM Leszek Celej, który spełnił prośby studentów, by za pracę na rzecz MUTW wyróżnić sekretarz zarządu stowarzyszenia i jednocześnie żonę prezesa – Jadwigę Maciejewską. Wyróżnienia od samego zarządu otrzymali za to studenci: Jolanta Kupidurska, Piotr Wilnowicz-Ćwieczkowski, Maria Wocial oraz Hanna Żelazowska.
Oprócz przemówień i nagród, nie zabrakło także wspomnień. – Zainteresowanie emerytów i rencistów przeszło najśmielsze oczekiwania – zgłosiło się blisko 200 osób – wyznawał Maciejewski, opowiadając o uroczystej inauguracji MUTW. Nie obyła się ona bez uroczystego Gaudeamus Igitur, studenckich ślubowań i wręczenia indeksów. Pierwszy wykład o pięknie poezji polskiej wygłosił wtedy aktor Wojciech Siemion.
Po roku działalności przed studentami pojawiła się wizja usamodzielnienia. Przekonani o własnej sile i możliwościach założyli stowarzyszenie Radość Trzeciego Wieku, które od 2009 roku przejęło władzę nad uniwersytetem. Swoje marzenia o samodzielności przypłacili zaniechaniem niektórych warsztatów, np. malarstwa, decoupage’u, tańca czy śpiewu, na których kontynuację nie pozwolił zasoby finansowe. Jednak – jak dzisiaj przyznają – wyszło im to na dobre.
Po 5 latach mają nie tylko co wspominać. Zgromadzili bogatą dokumentację fotograficzną, którą gościom jubileuszu prezentowali w kilku kronikach i filmie. Zebrane zdjęcia to pamiątki po wykładach, wspólnych zabawach w Zielonym Domku, spotkaniach, warsztatach i wycieczkach, których pozazdrościć im mogą niejedni studenci.
– Żyjemy dłużej musimy więc być bardziej aktywni, dostrzegać swoje potrzeby i możliwości – przekonywał już na zakończenie prezes Maciejewski, proponując władzom stworzenie ogólno powiatowego programu dla seniorów a pozostałym gościom – zgłoszenie MUTW-u do powiatowej LAURY. Bronił też uniwersytetu, twierdząc, że nie jest to zabawa a prawdziwa walka o zdrowie, uśmiech i dobre samopoczucie ludzi starszych.
Na dowód swoich możliwości i dobroczynnego wpływu na seniorów, zaprosili na scenę krakowskich artystów z Polskiej Sceny Rode. Monodram aktora i pisarza Mariusza Marczyka rozbawiał i smucił jednocześnie, opowiadając o spóźnionej miłości starego belfra do pięknej Heleny.
Przedstawienie krakowskich gości i okazjonalne pączki zakończyły jubileusz MUTW-u. Pozostały po nim kwiaty, życzenia i plany na nowe 5-lecie. Wśród nich jest podtrzymanie atrakcyjności proponowanych przez uniwersytet zajęć, choć o zwiększeniu liczby studentów stowarzyszenie na razie nie marzy. Nie chcą bowiem przeceniać swoich organizacyjnych zdolności, za które jedynym, ale największym wynagrodzeniem jest uśmiech studentów trzeciego wieku.

Numer: 2012 08   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *