Biegali na orientację

W dniach od 5-7 sierpnia 2011 po raz szósty odbył się Rajd Pieszy NAWIGATOR  zorganizowany przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Mińsku Mazowieckim oraz Uczniowski Klub Sportowy „Korona”

Szósty nawigator

Biegali na orientację / Szósty nawigator

W ramach pucharu Polski w pieszych maratonach na orientację zawodnicy mieli do wyboru dwie trasy – 100 i 50km. Zadaniem zawodników było pokonanie dystansu przy użyciu mapy topograficznej, na której zaznaczono punkty kontrole, które uczestnicy rajdu musieli odnaleźć w terenie: 13 punktów na dystansie 50 km i 22 na dystansie na 100 km. W wyścigu z czasem i zmęczeniem na 50  km wzięło udział 14 kobiet i 36 mężczyzn natomiast w setce – 3 kobiety  oraz 17 mężczyzn. W tym roku trasa maratonu była wyjątkowo trudna i nie dla wszystkich okazała się szczęśliwa – dystans pokonał 14 osób, które nie ukończyli maratonu. Maratończycy reprezentowali w tym roku m.in.: Gdańsk, Białą Podlaską, Białystok, Warszawę, Kraków, Nowy Dwór Mazowiecki, Tychy, Bydgoszcz, Toruń i inne większe i mniejsze miasta. Wystartował też jeden Ukrainiec – Taras Koniukhov, który zresztą zajął drugie miejsce na 100 km.
Zwyciężali zazwyczaj goście, a najlepszą zawodniczka z powiatu mińskiego okazała się Iwona Jurkowska z Jeruzala, natomiast Jan Lenczewski z Sulejówka zdobył srebro w biegu na 50 km z czasem 5,32 godz.
Wystartowała także szóstka mińszczan - 4 osoby na setkę, gdzie 7 miejsce zajął duet Maciej Nalazek, Mirosław Sujak i dwie na 50 km. Tutaj Janusz Wieczorek zajął  23 miejsce, a tuz za nim przybiegł Sławomir Toporowski.
Wszyscy zawodnicy zostali nagrodzeni pamiątkowymi medalami oraz upominkami od magistratu, natomiast najlepsi cennymi nagrodami ufundowanymi przez MOSiR oraz sklep IMPET.  Po wspólnym bieganiu odbyło się spotkanie podsumowujące przedsięwzięcie, podczas którego zawodnicy grillowali oraz smakowali pysznego chleba z piekarni Gromulskich. Z przyczyn technicznych nie odbył się rajd przygodowy towarzyszący biegom na orientację, ale organizatorzy zapewniają, że w następnym roku zrobią wszystko, by urozmaicić zawodnikom dobrą zabawę.

Numer: 2011 33   Autor: (jaz)