W Dębem Wielkim Wielkim

Szkoła Podstawowa im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Dębem Wielkim Wielkim obchodziła 20. rocznicę nadania imienia i wręczenia sztandaru. W 1932 r. przyjęła na patrona św. Stanisława Kostkę, a w 1977 r. wbrew woli społeczeństwa nadano jej imię Feliksa Dzierżyńskiego. Nowe, obecne imię, szkoła otrzymała 10 listopada 1990 roku

Szkoła patriotyzmu

W Dębem Wielkim Wielkim / Szkoła patriotyzmu

Uroczystości rozpoczęła msza w kościele parafialnym, a po niej uczniowie i zaproszeni goście wzięli udział w części oficjalnej, podczas której m.in. wyemitowano materiał filmowy dotyczący wspomnień osób zaangażowanych w prace nad nadaniem imienia szkole. Następnie uczestnicy wysłuchali akademii upamiętniającej wydarzenia sprzed 71 lat, czyli bitwy pod Dębem Wielkim z udziałem Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Wszyscy uczestnicy odśpiewali specjalnie na tę okazję stworzoną pieśń opisującą codzienne życie szkoły i dbałość o jej patrona, a na koniec wśród fajerwerków wjechał do sali urodzinowy tort, na którym odzwierciedlono podobiznę sztandaru szkolnego.
Po akademii goście zwiedzili Izbę Pamięci Wołyńskiej Brygady Kawalerii oraz zapoznali się z kronikami szkoły. Otwarto również stałą ekspozycję „Ocalić od zapomnienia”, która dotyczy wszystkich tych, którzy zasłużyli się na gruncie dębskiej oświaty. W tym samym czasie na korytarzu szkolnym odbywała się wystawa zorganizowana przez Mazowieckie Stowarzyszenie Historyczne „Exploratorzy.pl” z siedzibą w Sulejówku. Uczestnicy nie tylko mogli obejrzeć, ale także dotknąć kilkadziesiąt karabinów, pistoletów, szabli, hełmów czy odznaczeń z okresu II wojny światowej. Nie zabrakło też pamiątek historycznych związanych z żołnierzami walczącymi w rejonie Dębego Wielkiego Wielkiego. Okazało się, że nie tylko dzieci, ale i dorośli chcieli chociaż przez chwilę potrzymać osławiony karabin Mauser, aby poczuć ducha tamtych krwawych dni i bohaterstwo Żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii.
– Nasza szkoła od 20 lat nosi imię Wołyńskiej Brygady Kawalerii, ponieważ to właśnie pod Dębem Wielkim, Choszczówką i Cyganką polscy żołnierze stoczyli zaciekły bój z niemieckim okupantem. Tę wiedzę szczególnie staramy się przekazywać dzieciom i młodzieży nie tylko podczas takich uroczystości, ale także podczas lekcji historii. Ponadto opiekujemy się Mogiłą Żołnierzy Września na miejscowym cmentarzu parafialnym, w której spoczywają doczesne szczątki bohaterskich żołnierzy, współpracujemy ze szkołami noszącymi imię naszego patrona w Warszawie i w Otwocku – mówił Krzysztof Rek, dyrektor szkoły.

Numer: 2010 50   Autor: Robert Wit Wyrostkiewicz





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *