Wielu właścicieli czworonogów boryka się z podstawowym problemem, jakim jest niesłychana zdolność rozmnażania, u swych pupili. Jest to poważny problem, gdyż głowią się, co począć z niechcianymi maluchami. Żal jest tym bardziej, że szkoda się z nimi rozstawać, bo wyglądają słodko i rozkosznie. Ale te maluchy kiedyś podrosną i...

Niechciane maluchy

- Zapobieganie nieplanowanej ciąży u suk i kotek jest bardzo częstym problemem, z którym stykamy się na co dzień w praktyce lekarsko-weterynaryjnej - mówi Ewa Miernik Degórska, specjalista chorób psów i kotów. Zdolność do rozrodu u suczek i kotek związana jest z warunkami utrzymania, rasą i czynnikami genetycznymi. Pierwsza ruja (cieczka) u suczek może pojawić się bardzo wcześnie, bo już w 5-6 miesiącu życia. U kotek z reguły również w tym samym czasie. Cieczka u suczek może występować dwa razy w roku, ale zdarzają się również przypadki, że pojawia się co 3 miesiące, raz w roku lub raz na półtora roku. U kotek ruja z reguły występuje co 3 miesiące, ale są osobniki, które wykazują zdolność do rozrodu co 2-3 tygodnie. Jedną z metod antykoncepcji u suk jest izolacja samic w okresie aktywności płciowej. Metoda ta polega na tym, że suka jest zamykana w domu lub w kojcu na okres 3. tygodni i jest wyprowadzana na spacery tylko pod ścisłą kontrolą właściciela. - Niestety, jest to metoda uciążliwa zarówno dla zwierzęcia jak i jego pana - twierdzi dr Małgorzata Koniecko.
Preferowane metody regulacji urodzin, to sterylizacja chirurgiczna oraz antykoncepcja hormonalna. Ta pierwsza jest obecnie najczęściej stosowaną metodą na świecie. Jest to zabieg operacyjny, polegający na usunięciu narządów płciowych wewnętrznych samicy w całkowitej narkozie. Antykoncepcja hormonalna zaś jest tzw. metodą odwracalną. Jeżeli ta metoda ma być skuteczna, musi być stosowana regularnie. U kotek można stosować tabletki hormonalne, które podaje się raz w tygodniu, zawsze w tym samym czasie danego dnia przez wiele lat. (tego typu terapia nie dotyczy jednak suczek). - U suk i kotek możemy również stosować środki hormonalne w postaci zastrzyków, których wybór należy do lekarza weterynarii. Powtarzamy je w pewnych odstępach czasu przez wiele lat - doradza dr Miernik Degórska - Po zaprzestaniu stosowania antykoncepcji hormonalnej zdolności rozrodcze samic po pewnym czasie powracają - zapewnia.

Numer: 2003 37   Autor: Justyna Olkowicz-Gut





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *