W latach 1939 - 1945 za tajne nauczanie tysiąc polskich nauczycieli oddało życie, a ponad dziesięć tysięcy przeszło piekło obozów i więzień niemieckiego okupanta

Pamięć nauczycieli

W hołdzie nauczycielom, organizatorom i uczestnikom tajnego nauczania, w dniu rozpoczęcia roku szkolnego od trzech lat spotykają się przed pomnikiem w Warszawie na Powiślu przy ulicy Browarnej nauczyciele, pracownicy oświaty, harcerze i młodzież szkolna. W uroczystościach regularnie bierze udział delegacja mińskiego oddziału ZNP.

W tym roku organizatorkami wyjazdu były: Janina Przyłucka (wiceprezes) i Marianna Górska (przewodnicząca) Komisji Historycznej. Grupa związkowców liczyła 17 osób. Miała ze sobą piękny biało-czerwony bukiet kwiatów, znicze i proporczyki. Już od 11.00 przed pomnikiem zbierały się delegacje mazowieckiego okręgu i Warszawy. Wspaniale prezentowali się harcerze z 285 drużyny. Poczty sztandarowe, delegacje dorosłych i młodzieży zajęły miejsca po obu skrzydłach pomnika, niezorganizowani stanęli naprzeciwko. Apel ku czci poległych połączony z informacjami historycznymi poprowadził inicjator budowy pomnika Jerzy Wiśniewski. Minutą ciszy wszyscy zebrani uczcili pamięć bohaterów, a następnie delegacje pracowników oświaty i młodzieży złożyli przed pomnikiem wieńce i wiązanki oraz zapalili znicze. Pięknym patriotycznym i koleżeńskim akcentem była recytacja własnych wierszy czynnych jeszcze zawodowo nauczycieli. Najwspanialszym momentem było przywitanie dwóch koleżanek, które podczas okupacji prowadziły tajne nauczanie - szkoda, że dla nich nie było kwiatów. Mińscy związkowscy ze łzami w oczach wspominali nauczycieli, którzy organizowali i prowadzili tajną naukę na naszym terenie. Padały nazwiska tych, którzy zginęli z rąk okupanta, jak i tych, którzy przeżyli koszmar lat zniewolenia, a po wojnie stali się czołówką oświatowców naszego rejonu. Najczęściej wymienianymi byli: Józef Duszczyk, Tadeusz Kieryłek, Tadeusz Garliński, Kazimierz Gnoiński, Jan Ludomir Łupiński, Stanisław Cieślak, Marian Ślusarczyk, Władysław Ściebora, małż. Bracławskich, Stanisława Chrościelewska, Stanisław Glowacki, księża Józef Dziąg i Jan Fertak, Janina i Michał Kieryłowie, Anna Królówna, Bolesław Kuraciński, Helena Szefner. Miński Oddział ZNP dysponuje pełną listą bohaterów tajnego nauczania i planuje, aby w 2005 roku w naszym mieście stanął pomnik upamiętniający oświatowców lat 1939-45, bo pamięć o nich powinna być wieczna. Martwią się tylko, jak rozwiążą sprawy sfinansowania budowy.

Numer: 2003 37   Autor: Hanna Nowosad





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *