Nasze epitafia

W styczniu br. odszedł od nas na wieczną wartę por. Henryk Adamiec ps. „Vis” – żołnierz Armii Krajowej obwodu „Mewa-Kamień”, długoletni członek Warszawskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Odszedł por. "Vis"

Nasze epitafia / Odszedł por.

Urodził się 1 lutego 1926 r. we wsi Nowodzielnik, z ojca Antoniego i matki Weroniki. Szkołę powszechną w zakresie siedmiu klas ukończył w Siennicy. W 1940 r. został uczniem tajnych kompletów gimnazjalnych, zorganizowanych w Mińsku Mazowieckim przez dyrektora Jana Łupińskiego. Zamieszkał z kuzynem Stanisławem Majewskim – legendarnym żołnierzem Armii Krajowej i jego siostrą Pelagią przy ulicy Klasztornej, obecnie Spółdzielczej w Mińsku Mazowieckim.
W 1940 r. stał się członkiem „Szarych Szeregów”, a następnie żołnierzem Armii Krajowej. Do końca swoich dni z dumą wspominał dzień, gdy składał przysięgę żołnierską. Już jako członek „Szarych Szeregów” przeszedł szkolenie bojowe, łącznie z ćwiczeniami terenowymi. Wydawane rozkazy wykonywał zawsze z rozwagą i odwagą. Pełniąc funkcję łącznika, obsługiwał punkty konspiracyjne mińskiego Obwodu AK. Przewoził i przenosił tajną prasę, zaszyfrowane meldunki, rozkazy i broń. Działał w grupie tych najmłodszych konspiratorów, którym powierzano bardzo niebezpieczne zadania. Brał udział z bronią w ręku w wielu akcjach sabotażowo-dywersyjnych - w niszczeniu torów kolejowych, linii telefonicznych, wysadzaniu pociągów ze sprzętem wojskowym i żołnierzami niemieckimi, w zdobywaniu w śmiałych akcjach broni, zabezpieczaniu zrzutowisk, w ochronie działającej radiostacji... Brał również czynny udział w „Akcji Burza”. Koledzy wspominają go jako niezwykle dzielnego żołnierza.
Po zakończeniu wojny zdał maturę i wyjechał do Warszawy. Pracował w szkole, a następnie, aż do przejścia na emeryturę, w charakterze kreślarza w Biurze Projektów Elektryfikacji Kolei w Warszawie. W 1955 r. ożenił się i wraz z żoną Ireną, z domu Piwowarską i stworzył wspaniałą, kochającą się rodzinę. Obydwoje wychowali i wykształcili na wartościowych ludzi dwoje dzieci – Elżbietę i Tadeusza.
Pogrzeb Henryka Adamca odbył się 29 stycznia 2008 r. Ceremonie pogrzebowe odprawione zostały w Kościele p.w. Bożego Miłosierdzia – św. Faustyny w Warszawie przy ul. Żytniej. Przy wystawionej trumnie wartę honorową pełnili współtowarzysze walki zbrojnej – Żołnierze AK z pocztem sztandarowym. Po uroczystościach kościelnych nastąpiło przewiezienie zwłok na Cmentarz Północny w Warszawie. Kompania reprezentacyjna Wojska Polskiego wystawiła pluton honorowy. Żołnierze zaciągnęli wartę przy trumnie. Pożegnalną mowę pogrzebową wygłosił por. Wojciech Szczepański. Pluton WP oddał trzykrotną salwę karabinową.
Poruczniku „Vis” - dobrze zasłużyłeś się Ojczyźnie. Cześć Twojej Pamięci!

Numer: 2008 28   Autor: (fz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *