Józef Małek, sołtys Józefina w gminie Halinów administruje budynkiem nie do końca stanowiącym własność wsi. Czy stanie się ona właścicielem tej nieruchomości, trudno powiedzieć

Walka o kluczyk

W przeszłości Józefin otrzymał około roku 1934 od dziedzica dóbr Długa Kościelna działkę gruntu pod budowę szkoły. Plany dotyczące budowy szkoły nie zostały zrealizowane. W latach ’50 wysiłkiem mieszkańców została postawiona na placu drewniana świetlica, która czynna była do 1989 roku. Od jesieni 1988 roku, przy wykorzystaniu środków gminnych i mieszkańców rozpoczęto budowę modnego w PRL-u Klubu Młodego Rolnika. Budowa została zakończona w lutym 1990 roku. Dzisiaj jest ona mocno sfatygowana i stanowi prawie ruinę. Niemniej służy wsi do zebrań i spotkań, a mieszkańcy uważają, że nieruchomość jest ich własnością. W 2003 roku na zlecenie gminy została opracowana ekspertyza techniczna budynku, która wykazała, że budowa powstawała niezgodnie z zasadami sztuki budowlanej i obiekt wymaga remontu.
Henryk Foryś, radny z Józefina, próbował ustalić właściciela hipotecznego nieruchomości, jednak się to nie udało. Zarówno w archiwum państwowym w Warszawie, Otwocku, jak i w wydziale hipotecznym Sądu Rejonowego w Mińsku Mazowieckim. Nie znaleziono dokumentów potwierdzających tytuł własności. Ponieważ długie lata użytkownikiem nieruchomości była społeczność wsi, należałoby doprowadzić do komunalizacji tego obiektu. Niestety, rada sołecka ani sołtys nie mają osobowości prawnej. Poza tym tytuł prawny uzyskać może tylko gmina, a następnie ewentualnie przekazać nieruchomość w użytkowanie wsi Józefin. I w tym kontekście wypowiedział się na sesji rady 18 marca br. jej przewodniczący, Włodzimierz Gronczewski. W październiku 2004 roku UM w Halinowie złożył do Sądu Rejonowego w Mińsku wniosek o zasiedzenie nieruchomości oznaczonej jako działka nr 64 o pow. 1,83 ha motywując, że przez ponad 30 lat działka była w posiadaniu skarbu państwa. Wartość działki określona została na 550.200 zł. Uczestnikami w procesie będą: starosta miński reprezentujący skarb państwa oraz sąsiedzi - Anna Mazańska oraz Aleksandra i Piotr Biernaccy. Do tego dochodzi jeszcze około dziesięciu świadków. Sprawa tej nieruchomości wywołuje nieprzyjemne konflikty pomiędzy mieszkańcami wsi a sołtysem, radą gminy i burmistrzem. Świadkami takich zajść byli uczestnicy sesji, którzy przysłuchiwali się wywodom Piotra Biernackiego, jednego z mieszkańców Józefina, który oskarżał Henryka Forysia o pomówienie przywłaszczenia pasa gruntu wiejskiego o szer. 1,5 m. Inna sprawa, że obszar ewidencyjny działki w biurze geodezji jest większy niż rzeczywisty wnoszony o zasiedzenie. Dotychczas gospodarzem spornego terenu był sołtys wsi Józefin – Józef Malak. Miał on klucz od klubu i decydował kogo wpuścić do środka i kto może tam przebywać.

Numer: 2005 17   Autor: (fz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *